StoryEditor

Richter odvody chudobným znižovať nebude

01.06.2013, 14:30
Autor:
TASRTASR
Zníženie odvodov pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva nám odporučila Európska komisia.

Ministerstvo práce nebude v súčasnosti znižovať odvody pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Hoci takéto opatrenie odporučila Slovensku pred pár dňami aj Európska komisia (EK) a už dlhšie o ňom hovoria aj viacerí predstavitelia opozície, podľa šéfa rezortu práce Jána Richtera (Smer-SD) ho vláda "v tejto chvíli" nezrealizuje. Richter to vyhlásil v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

"V rámci možností a opatrení sa aj touto otázkou budeme zaoberať. Ale vychádzame v prvom rade z možností, ktoré nám dovoľuje stav ekonomiky," vysvetlil. Je podľa neho potrebné najskôr spraviť hlbokú analýzu, ktorá odpovie na otázku, aký by mal takýto krok vplyv na vývoj ekonomiky. "Opatrenia, ktoré ponúka EK, to nie je tak, že teraz obráťme list a hneď ideme urobiť zásadné zmeny. To je aj systém, ku ktorému treba dospieť," opísal Richter.

Spolu s exministrom práce a súčasným opozičným poslancom Národnej rady (NR) SR Jozefom Mihálom (SaS) diskutoval o vysokej miere nezamestnanosti na Slovensku a návrhoch opatrení na jej znižovanie. Mihál opísal príklad Nemecka, kde sa využívajú takzvané "mini jobs". Je to forma zamestnania, pri ktorej pracujúci pri príjme do 450 eur mesačne neplatí žiadne odvody. Vďaka tomu má vyššiu čistú mzdu a zamestnávateľ za neho platí odvody len v symbolickej výške. "V Nemecku takto pracuje vyše sedem miliónov ľudí, čiže každý piaty Nemec využíva túto formu zamestnania najmä v kratších úväzkoch," priblížil poslanec.

Navrhuje, aby sa takáto možnosť preniesla aj na Slovensko. Znižovaniu nezamestnanosti by to podľa neho určite pomohlo. Zároveň varoval vládu pred opatreniami, ktoré chystá či už pri dani z pridanej hodnoty (DPH) alebo pri zakladaní spoločností s ručením obmedzením. Podľa Mihála totiž môžu administratívne zaťažiť podnikateľské prostredie a tým nepriaznivo vplývať aj na zamestnanosť. Richter však oponoval, že akékoľvek opatrenie, ktoré vychádza napríklad z rezortu práce, podlieha sociálnemu dialógu. Preto sa neobáva, že by sa malo nejako "nabúrať" podnikateľské prostredie na Slovensku.

01 - Modified: 2023-05-25 12:34:03 - Feat.: - Title: Martin Klus pre HN: Jeden volebný obvod spravil zo slovenských strán servisné organizácie svojich predsedov 02 - Modified: 2023-05-18 16:01:00 - Feat.: - Title: Rezort obrany má predložiť správu o predanom či rozdanom majetku z čias vlád Fica 03 - Modified: 2023-05-16 10:47:47 - Feat.: - Title: Smer kritizuje Sulíka kvôli Dubaju: Vedel, čo napáchal. Nechcel, aby sa mu nový minister pozeral na prsty 04 - Modified: 2023-05-16 09:27:44 - Feat.: - Title: Fico chce od ministra obrany vedieť, v akom stave je naša munícia 05 - Modified: 2023-05-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Ste konateľom vo firme? Takéto odvody musíte platiť
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. máj 2023 12:49