StoryEditor

Štát si vybral Kmotríkove gastráče. Až na druhý pokus

25.02.2015, 23:00
Spoločnosť GGFS, ktorej spolumajiteľom je Ivan Kmotrík, bude rezortu práce dodávať stravovacie poukážky za 8,5 milióna eur.

Vznikli pred necelými dvomi rokmi. A len o viac ako rok sa prihlásili do tendra na dodávku gastrolístkov, ktorú vlani v lete vyhlásil rezort práce. Takto sa začala cesta firmy GGFS, v ktorej je spolumajiteľom Ivan Kmotrík za štátnou zákazkou za 8,5 milióna eur. Nakoniec ju získala. Avšak až po tom, ako ju štát najskôr vylúčil.

Požiadavky ministerstva totiž boli jasné – rezort chcel klasické stravovacie lístky. Firma, za ktorou stojí aj Kmotrík, sa však do tendra zapojila s elektronickými poukážkami.

Rezort práce ju následne vylúčil. Dôvod? Nebolo isté, či sa jej „e-lístkami“ bude dať platiť na dostatočnom počte miest – tvrdí ministerstvo. GGFS sa následne odvolala na Úrade pre verejné obstarávanie a chcela sa do výberu vrátiť. Nezložila však zákonnú kauciu, a tak sa jej podnetom úradníci ani nezaoberali. V ten istý deň, ako ho zamietli, však firmu rezort práce zaradil späť do súťaže. Po novom mu stačilo záväzné stanovisko, že dovtedy neistú sieť, v ktorej bude možné platiť jej produktmi, zabezpečí. A firma následne zákazku za milióny získala.


Čítajte viac:

Fico chce zobrať Kotlebovi eurofondy

Richter ho najskôr nechcel, potom dal Kmotríkovi biznis


Firma dala najvýhodnejšiu ponuku – argumentuje rezort práce. „GGFS je schopná priebežne zabezpečovať stravovacie služby,“ doplnil jeho tlačový odbor. Ako povedala riaditeľka podniku Katarína Hrnčiarová, doteraz sa s partnermi na tému zavádzania elektronických stravných poukážok stretli s pozitívnymi reakciami.

Riaditeľka Aliancie fair-play Zuzana Wienk tvrdí: je zarážajúce, že takúto informáciu poskytovala firma až so značným oneskorením. „A práve tá slúžila ako dôvod návratu uchádzača do súťaže,“ doplnila.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. január 2026 07:07