Mladí ľudia sa k peniazom dostanú ľahšie. Už od budúceho týždňa sa totiž maximálna hranica ich príjmu pri žiadaní o štátom zvýhodnenú hypotéku zvyšuje o 37,70 eura. Hrubý príjem žiadateľa po novom môže dosiahnuť až 1 063,40 eura. O zvýhodnenú hypotéku by tak mohlo mať od októbra záujem viac mladých ľudí. Výška hrubého príjmu sa však vždy porovnáva za predchádzajúci kalendárny rok. „Teoreticky tak mladý človek môže mať dnes oveľa vyšší príjem než vlani. V takom prípade je to pre neho výhodou, pre banky je oveľa zaujímavejším klientom,“ upozorňuje produktový analytik OVB Allfinanz Slovensko Jozef Fronc.
Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých do 35 rokov sa mení každý kvartál. Naposledy to bolo v júli, kedy poklesla o takmer 112 eur na sumu 1 025,70 eura. Odvíja sa od 1,3-násobku priemernej hrubej mzdy, ktorá sa v hospodárstve dosiahla dva kvartály dozadu. „Výška tak kolíše podľa vývoja ekonomiky. Napríklad, ak v závere roka firmy dávajú odmeny či trináste platy, vylepšia tým priemer pre výpočet. To sa následne v druhom kvartáli roka odráža na vyššej maximálnej hranici príjmu žiadateľa,“ vysvetľuje Fronc.
Aj preto záujemca, ktorý nespĺňa daný kvartál podmienky, no blíži sa k nim, ich môže ďalší štvrťrok splniť. „Okrem toho, štátom zvýhodnenú hypotéku si môžu zobrať aj dvaja mladí ľudia spolu a nemusí ísť o manželov. Hranica sa priemeruje na dvojnásobok základnej výšky,“ upozorňuje. To isté platí, ak vlani záujemca pracoval len časť roka. „Hrubý príjem sa priemeruje na celý rok,“ dodáva. Štipendiá či diéty sa doň tiež nezapočítavajú.
Výhodou podľa Fronca je, ak má dnes záujemca vyšší príjem než vlani. Je zaujímavejším klientom pre banky. „Zvýhodnenie sa vzťahuje maximálne na 50 tisíc eur a celý úver môže pokryť maximálne 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru, ktorá prekračuje zvýhodnenú sumu sa už úročí klasickou sadzbou dohodnutou pri získaní hypotekárneho úveru,“ podotýka. Banka sa na zvýhodnení dohodnutej sadzby podieľa percentom, štát dvoma percentami. Zvýhodnenie platí prvých päť rokov. „Klient môže počas tohto obdobia dávať aj mimoriadne splátky v ľubovoľnej výške, a to bez poplatku. Nesmie však takúto zvýhodnenú hypotéku splatiť do štyroch rokov. Hrozili by mu sankcie,“ upozorňuje. Pokiaľ ide o fixáciu sadzby, platí, že pri nízkych úrokoch je lepšie zafixovať ju čo najdlhšie. „Dnes odporúčame fixovať na tri až päť rokov,“ dodáva Fronc.
StoryEditor
Hypotéky pre mladých budú dostupnejšie
Od októbra získajú úver aj žiadatelia s vyšším príjmom ako doteraz.