StoryEditor

Dimitrij Biľak pre HN: Otec neoľutoval, že bol komunista

06.02.2014, 22:59
Syn bývalého komunistického pohlavára Dmitrij Biľak v rozhovore pre HN:

Pociťovali ste ako rodina morálny problém za udalosti z roku 1968, v ktorých sa meno vášho otca spája s podpisom pozývacieho listu pre okupantské vojská?

Určite sme žiaden morálny problém nepociťovali, pretože k žiadnemu nemorálnemu konaniu z našej strany nedošlo. Meno môjho otca spájajú s podpisom a predaním pozývacieho listu, ale on to poprel. A na otázku kde, kedy a prečo tenlistvznikol, zatiaľ nik vierohodne neodpovedal.

Ako vnímal s odstupom desaťročí okupáciu vojsk v Československu?

Ako veľkú tragédiu, ktorá zabránila ešte väčšej tragédii.

Boli niekedy chvíle, keď oľutoval toto svoje rozhodnutie?

Neviem, ktoré rozhodnutie máte na myslíte. Ale to, že bol komunista a že nemenil svoje názory len podľa toho, či sa práve darí, alebo nie, to iste neoľutoval. Konal podľa svojho najlepšieho presvedčenia a svoje presvedčenie nezmenil.

Prečo žil váš otec od revolúcie veľmi utiahnutým životom, vôbec sa neukazoval na verejnosti?

Otec nikdy nemal rád publicitu.

Bol Vasil Biľak ešte aj po roku 1989 v kontakte s politickými špičkami bývalého režimu Sovietskeho zväzu?

Neviem. Od roku 1978 pracujem a žijem v Prahe.

V Česku podnikáte. Neubližovalo vám a vášmu životu vaše priezvisko?

Podľa toho, s kým sa stretávate, s kým rokujete. Ale vďaka nemu som po roku 1989 našiel priateľov aj tam, kde som to nečakal.

V roku 2011 bolo prerušené trestné stíhanie vášho otca, kde sa viedlo konanie za viaceré trestné činy aj za vlastizradu. Ako ste vnímali tento proces?

Vnímali sme to ako politickú pomstu. Výsledok súdneho prejednávania to potvrdil.

Kto je Dimitrij Biľak

Syn Vasila Biľaka sa narodil v roku 1955. Vysokoškolský diplom získal na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov a od roku 1978 pracuje a žije v Prahe. V českom obchodnom registri figuruje jeho meno v štyroch eseročkách a jednej akciovej spoločnosti Agroczech. Väčšina z nich sa venuje finančnému poradenstvu a poisťovníctvu.

20. máj 2022 07:14