Pripravovaný zákon o tepelnej energetike z dielne ministerstva hospodárstva zakladá pre odberateľov tepla nevýhodné podmienky voči dodávateľom. Zmluvy v prípade, ak teplo pochádza z teplárne, totiž nebude možné vypovedať a prejsť na iný spôsob dodávky, napríklad postaviť si kotolňu. Vyplýva to už z názvu paragrafu 21 -- Povinný odber tepla. Informovala o tom prezidentka Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska Božena Stašenková.
Zákon nariadi, aby ten, kto rozvádza teplo z teplárne, na neurčitý čas musel odoberať teplo z tohto rozvodu. Takisto keď ide o teplo z obnoviteľných zdrojov. Ak by si chceli obyvatelia zriadiť svoj zdroj, musí byť kogeneračný alebo spaľovať napríklad drevo. Ak sa teplo pripravuje v plynovej či uhoľnej kotolni, odberateľ má možnosť sa z odpojenia vyplatiť. Ďalšou možnosťou je odinštalovať tepelné rozvody. Ak sa to nakoniec podarí, na inštaláciu nového vykurovacieho systému treba získať osvedčenie od obce. Tá ho nemusí vydať, ak nie je v súlade s koncepciou rozvoja obce. Stašenková upozorňuje na možný konflikt záujmov na strane obce. Tá sa stane úradom, ktorý bude rozhodovať o novom zdroji tepla, ale zároveň mnohé obce zostávajú vlastníkmi firiem, ktoré teplo dodávajú. Riaditeľ sekcie miest ZMOS, Pavol Ivčič, si však myslí, že obce nebudú brániť svojim obyvateľom vo výstavbe kotolní. "Veď by nás mohli žalovať za ujmu," dodal. Tvorca zákona -- ministerstvo hospodárstva, na výhrady nereagovalo.
StoryEditor
Navrhujú povinný odber tepla
Pripravovaný zákon o tepelnej energetike z dielne ministerstva hospodárstva zakladá pre odberateľov tepla nevýhodné podmienky voči dodávateľom.