StoryEditor

Budaj o kúpalisku v Podhájskej: Je to obrovská energetická šanca pre celú obec zadarmo

03.08.2021, 11:55
Autor:
TASRTASR
Zistenia ukazovali prekročenie limitov rádioaktivity v geotermálnych vodách v bazénoch, ktorú určuje vyhláška pre povrchové vody. Budaj však poukazuje, že na Slovensku chýba presná definícia rádioaktívnych nuklidov v geotermálnych bazénových vodách.

​Kúpalisko v Podhájskej môže začať uvoľňovať opatrenia, musí však zosúladiť svoju prax so zákonom. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Starosta Podhájskej Roman Ivan priblížil, že niektoré podmienky už kúpalisko splnilo, za najväčší problém považuje vypúšťanie vody z bazénov.

​Kúpalisko malo problémy pri odbere a používaní vody, vypúšťaní a odstránení použitej vody. Odber vody podľa Budaja vyriešilo tým, že zabezpečilo merania prítokov.

Zistenia ukazovali prekročenie limitov rádioaktivity v geotermálnych vodách v bazénoch, ktorú určuje vyhláška pre povrchové vody. Budaj však poukazuje, že na Slovensku chýba presná definícia rádioaktívnych nuklidov v geotermálnych bazénových vodách.

"Budem odporúčať ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému (nominant OĽANO), aby ministerstvo zdravotníctva určilo normy a pravidlá," podotkol s tým, že to pre geotermálne vody nemusí znamenať, aby sa prestali využívať, ale budú mať určený časový limit na používanie.

Viaceré možnosti 

Starosta Podhájskej Roman Ivan a vedenie kúpeľov preskúmajú alternatívy k tomu, ako vyriešia problém vypúšťania horúcej rádioaktívnej vody do potoka Liska. Jednou možnosťou je podľa Budaja postavenie čistiarne vody, jej odsoľovanie a ochladzovanie, vo forme jazierka alebo iného zariadenia. Minister navrhol aj kaskádové využitie geotermálnej vody.

"Je to obrovská energetická šanca pre celú obec zadarmo. Buď na výstavbu nejakých bytov vykurovaných geotermálnych energiou, alebo na geotermálne rozvody," priblížil Budaj. Dodal, že envirorezort je pripravený podporiť takýto projekt.

Ministerstvo životného prostredia preveruje aj využívanie geotermálnej vody v skleníkoch. Budaj poukazuje, že sa tento proces javí bez nedostatkov, pretože tam je výmenník a geotermálna voda ide naspäť.

Prevádzka sa podľa ministra javí ako bezproblémová, keďže sa z nej nevypúšťajú vody do rieky a neprichádza tak ani k poškodeniu prírody. Envirorezort chce zistiť, prečo okresný úrad rozhodol, že voda nemá byť používaná na ohrev skleníkov.

Návštevosť poklesla 

Starosta Ivan na tlačovej konferencii deklaroval, že kúpalisko chce naďalej odoberať vodu a fungovať zákonne. Návštevnosť v Podhájskej po odvysielaní informácii o rádioaktivite vo vode poklesla. Túto sezónu majú pokles návštevníkov o desať percent.

Vplyv to má aj na ďalšie služby v regióne, ako sú ubytovacie zariadenia či reštaurácie. Na otázku, kedy by mohlo byť kúpalisko opäť naplno spustené, starosta odpovedať nevedel.

"Ministerstvo životného prostredia nám v priebehu minulého týždeň stanovilo podmienky, za akých môžeme fungovať a odoberať geotermálnu vodu. Niektoré podmienky už máme splnené, niektoré podmienky sú otázkou nasledujúcich dní, resp. týždňa. Najväčší problém je otázka vypúšťania vody," hovorí Ivan.

Doplnil, že v súvislosti s vypúšťaním vody musia osloviť odborníkov, ktorí im poradia, ako by to mohlo fungovať zákonným spôsobom.

V súvislosti s kúpaliskom Podhájska vedie vyšetrovanie aj polícia. Tá v pondelok uviedla, že dokončila analýzy znaleckých posudkov a listinnej dokumentácie. Aktuálne v prípade prebiehajú výsluchy svedkov. Nie je vznesené ani obvinenie žiadnej osobe.

01 - Modified: 2021-07-17 20:23:23 - Feat.: 0 - Title: Na kúpalisku v Podhájskej odhalili rádioaktívne prvky vo vode, prekročenie limitov tajili falšovaním 02 - Modified: 2021-07-19 12:27:40 - Feat.: 0 - Title: Starosta Podhájskej reaguje na situáciu okolo kúpaliska: Niekomu prekáža, že je v rukách obce 03 - Modified: 2021-08-17 12:12:27 - Feat.: 0 - Title: Čo sa dlho tajilo o Podhájskej? Problémov je tam viac, približuje geológ
01 - Modified: 2022-09-18 18:22:00 - Feat.: - Title: Uhlíková stopa budov či ich udržateľnosť budú témami Týždňa zelených budov 02 - Modified: 2022-08-31 13:09:19 - Feat.: - Title: Budaj nebude pôsobiť vo vláde, pokiaľ by závisela na fašistoch 03 - Modified: 2022-08-20 09:19:45 - Feat.: - Title: Návrh zákona o klimatickom fonde pre pôdu nie je dostatočný, tvrdí Budajov rezort 04 - Modified: 2022-08-09 08:24:39 - Feat.: - Title: Atrakcia, ktorá hrozí katastrofou. Na prvý dojem idylka, z toxických jazier pri Brezne sa šíri dráždivý pach 05 - Modified: 2022-07-31 17:51:48 - Feat.: - Title: Budaj volá po regulácii vývozu dreva zo Slovenska do zahraničia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. október 2022 19:23