Pokračujeme veteránom medzi našimi národnými parkami. Založením v roku 1949 je TANAP najstarším národným parkom na našom území. Spolu s poľskou stranou Tatier sú od roku 1993 zároveň biosferickou rezerváciou UNESCO. Tento park skutočne praje turistom - topánky si tu môžete zodrať až na 600 kilometroch turistických trás. Počas turistiky vám oko pohladí vyše 100 plies, niekoľko vodopádov a strmé štíty, ktoré vzbudzujú poriadny rešpekt. Tipy na výlet: Belianska jaskyňa, Vodopád skok, Obroský vodopád, Veľké Hincovo pleso, Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici Pobyty v TatráchWikimedia
StoryEditor

Transformácia národných parkov môže stáť až 11 miliónov eur, oznámil Budaj

06.08.2021, 21:24
Autor:
TASRTASR
Slovensko prechádza historickým reštartom národných parkov. Prvým od roku 1948, keď bol na Slovensku vyhlásený národný park TANAP.

Transformácia národných parkov bude stáť sedem až 11 miliónov eur. Ministerstvo životného prostredia ich plánuje zabezpečiť z peňazí Environmentálneho fondu, neskôr sa národné parky budú uchádzať aj o eurofondy.

Na území národných parkov sa uprednostní zážitkový, k prírode ohľaduplný turizmus. TASR o tom informovala poverená riaditeľka odboru komunikácie MŽP Jana Žjak.

Plánovanie a manažment národných parkov bude súčasťou regionálnych plánov. Zároveň bude v súlade s plánovaním sociálneho a ekonomického rozvoja na miestnej úrovni.

"Bude aj na kreativite manažérov, aby spoločne s ochranármi, lesníkmi, miestnymi podnikateľmi a neziskovými organizáciami našli najvhodnejší model rozvoja," povedal po rokovaní v najstaršom slovenskom národnom parku vo Vysokých Tatrách minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Piatkovým stretnutím sa skončila trojtýždňová šnúra odborných debát.

Súčasťou reformy národných parkov je prevod štátnych lesov z ministerstva pôdohospodárstva pod envirorezort.

Budaj v tejto súvislosti informoval, že s lesníkmi Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) sa počíta.

"Som presvedčený, že lesníci budú v kolektíve, ktorý zvládne zásadné úlohy. Lesnícke remeslo bude potrebné, a to aj v našom najväčšom národnom parku," zdôraznil.

Slovensko prechádza historickým reštartom národných parkov. Prvým od roku 1948, keď bol na Slovensku vyhlásený národný park TANAP.

"Až teraz, po 73 rokoch, nebudeme mať národné parky iba na papieri. Je to zmena, ktorá pomôže ľuďom v národných parkoch aj ich návštevníkom," doplnil Budaj.

Pred budovu Mestského úradu vo Svite, kde sa uskutočnila záverečná debata, prišlo v piatok popoludní protestovať niekoľko desiatok nespokojných ľudí.

01 - Modified: 2023-03-25 09:20:28 - Feat.: - Title: Banské múzeum zničil požiar a nemá poistku, podľa Ministerstva životného prostredia má právnu subjektivitu 02 - Modified: 2023-03-25 09:54:44 - Feat.: - Title: Stomiliónový kontroverzný projekt na juhu Slovenska sa pohol. Zelenú mu dali u Budaja 03 - Modified: 2023-03-19 05:37:41 - Feat.: - Title: Sporné toky peňazí u Budaja za teplý vzduch. Štát získal 284 miliónov, no chváli sa vratkou 22 miliónov 04 - Modified: 2023-02-07 17:58:00 - Feat.: - Title: Budajov rezort odmieta kritiku zamestnávateľov pre klimatický zákon, chce s nimi diskutovať 05 - Modified: 2023-01-30 14:19:25 - Feat.: - Title: Prvý klimatický zákon vytvorí novú radu, prinesie možnosť občianskej žaloby a sankcie pre ministerstvá
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. marec 2023 01:53