StoryEditor

Slováci sa ženú za prácou do cudziny. Pozrite sa, kde najviac

09.06.2016, 00:00
Lákajú nás vyššie platy, ale dôvodom môže byť aj teplá zima. Najviac našincov pracuje v Rakúsku a Česku.

Slováci húfne odchádzajú za prácou do zahraničia. V medziročnom porovnaní ich tentoraz za prvý štvrťrok odišlo ešte viac ako vlani. A to dokonca o 18 percent. Celkovo tak v cudzine krátkodobo pracuje skoro 160-tisíc našincov.

„Veľmi to ovplyvňuje zavedenie minimálnej mzdy v Nemecku,“ povedal riaditeľ personálnej agentúry Express People Peter Dosedla. Okrem toho v západných krajinách klesá nezamestnanosť a Slovákom sa lepšie darí uplatniť sa. Dosedla však vidí ešte jednu zaujímavú príčinu. „S asi dvojmesačným predstihom sa začali sezónne práce. Môže za to ultra mierna zima a to, že začala skôr dozrievať úroda. Už koncom februára sme mali prvých ľudí, ktorí ohlásili, že odchádzajú,“ vysvetlil.

Najviac našincov odchádza do nemecky hovoriacich krajín, najmä do Rakúska. Na druhej priečke je Česko. Všeobecnejšie dôvody odchodu Slovákov sú jasné. „Viac pracovných príležitostí a vyšší plat. Podľa mňa sú tiež Česi ako štát aj ľudia trochu inde než my,“ povedala Mária Cmarová, Slovenka, ktorá pracuje v Českej republike ako psychologička. Slováci pracujú najčastejšie v stavebníctve a zdravotníctve. Klasickými príkladmi sú sestričky v Rakúsku či robotníci v Česku.

Migranti za prácou odchádzajú najmä z Prešovského kraja. Podľa analytičky Poštovej banky Dominiky Ondrovej to nie je prekvapujúce. „Práve tento kraj je tým, v ktorom je dlhodobo najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti. Tá sa pohybuje na dvojciferných úrovniach a len nedávno klesla pod 15 percent,“ povedala odborníčka.

Infografika HN

21. máj 2022 08:21