StoryEditor

Bratislava má pre nájomné byty dve nové lokality. Kto ich postaví? (anketa s developermi)

18.08.2021, 00:00
Developerské spoločnosti sa pohrávajú s myšlienkou spolupráce so štátom. Pár vecí sa však musí zmeniť.

Nesporným faktom je, že strechu nad hlavou potrebujeme všetci. Často skloňovaná téma bývania nadobúda v posledných rokoch nový rozmer. Ceny nehnuteľností výrazne rástli, reality dokonca nepoznačila ani koronakríza.

Rastie skupina tých, ktorí by pred vlastnením nehnuteľnosti uprednostnili jej prenájom. Samozrejme, za prijateľné mesačné náklady. Riešením by bola výstavba práve na tento účel, ideálne podporená štátom.

„Podobné modely spolupráce fungujú aj v iných európskych krajinách. Napríklad formou, že mesto poskytne pozemok a developer zrealizuje výstavbu na svoje náklady. Následne dôjde k rozdeleniu podľa vopred dohodnutých pravidiel tak, aby vznikli nové nájomné byty, vlastnené a spravované mestom, a súkromné byty, vlastnené developerom,“ vysvetľuje jednu z možností zlepšenia dostupnosti bývania výkonný riaditeľ J&T Real Estate Pavel Pelikán.

Za konkrétnym a fungujúcim príkladom netreba chodiť ďaleko. Nájdeme ho len niekoľko desiatok kilometrov za našimi hranicami. S Viedňou sa však zatiaľ nemôžeme porovnávať. Hlavné mesto Rakúska vlastní 220-tisíc bytov, teda asi štvrtinu zo všetkých, ktoré sú v ňom k dispozícii. Ďalších 200-tisíc patrí neziskovým bytovým firmám. Budovanie tohto systému trvalo desiatky rokov a Slovensko dlhodobo zaostáva.

Našinci si zvykli na vlastníctvo nehnuteľnosti, v ktorej žijú. Podľa Michala Polonyiho, vedúceho oddelenia predaja spoločnosti Corwin, to však neznamená, že by dopyt po nájomnom bývaní neexistoval. Prirodzenou realitou sa však stane až vtedy, keď sa pristúpi k viacerým zásadným zmenám. „Musíme rozbehnúť výstavbu, zjednodušiť povoľovacie procesy. V Bratislave, meste s naj...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-26 08:13:32 - Feat.: - Title: Rezort dopravy plánuje zvyšovať dotácie na nájomné byty 02 - Modified: 2023-05-27 13:30:00 - Feat.: - Title: Realitný trh je príťažlivou destináciou. Rastie trend energeticky úsporných budov, tvrdí expert 03 - Modified: 2023-05-25 15:00:52 - Feat.: - Title: Ďalší diskont „atakuje“ Slovensko. Pri Bratislave otvoria hybrid, ktorý predáva potraviny aj oblečenie 04 - Modified: 2023-05-25 14:11:22 - Feat.: - Title: Kto stojí za masakrom drevín? V Karlovke úraduje stromový fantóm, mesto žiada o pomoc s identifikáciou 05 - Modified: 2023-05-25 10:38:09 - Feat.: - Title: Sťahovanie top developera z nášho trhu v praxi: Penta kupuje lukratívne pozemky v centre Bratislavy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. máj 2023 21:52