V cenách potravín našim susedom nedokážeme konkurovať. V Maďarsku, Poľsku aj Česku sa dá nakúpiť lacnejšie, ukazujú posledné dáta európskeho štatistického úradu. „Časťou vysvetlenia je vyššia DPH ako v okolitých krajinách,“ hovorí analytik Tatra banky Boris Fojtík.
Eurostat však meral dáta z minulého roka, keď ešte Slováci zo všetkých potravín platili 20-percentnú daň. Od januára sme však zaviedli zníženú sadzbu dane na vybrané základné potraviny, pri ktorých platíme štátu len desať percent. Pridali sme sa tak k ostatným susedom, ktorí majú na niektoré potraviny zníženú sadzbu dane už dlhšie.
Pozrite si v galérii, ako sme na tom v porovnaní s krajinami Európy
Zmenu v cenách na Slovensku už cítiť. Ceny potravín od januára do mája na Slovensku zlacneli o viac ako štyri percentá. „A to je druhý najvýraznejší pokles v rámci krajín Európskej únie. Tým sa priepasť medzi cenami u nás a v okolitých krajinách V4 zužuje,“ hovorí analytik VÚB banky Andrej Arady.
Okrem samotnej dane určuje cenu potravín aj to, aké majú obchodníci náklady. A to napríklad na zamestnancov, prepravu, skladovanie či energie, vymenúva analytička Poštovej banky Jana Glasová. Ak musí obchodník platiť zamestnancom privysoké mzdy, premietne sa to aj do drahších potravín. Z okolitých krajín však majú nižšie mzdy ako my len Maďari.
Ďalším z faktorov je aj výmenný kurz. Ako jediná krajina z Vyšehradskej štvorky totiž platíme eurom. „Meny v ostatných krajinách klesajú, a preto je pre spotrebiteľov výhodnejšie nakupovať v zahraničí. To sa potom negatívne odrazí na hospodárstve,“ hovorí prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak.
Svoje zohráva aj to, či je na trhu dostatočná konkurencia. Konštiak hovorí, že vďaka dostatočnej konkurencii obchod kopíruje dodávateľské ceny. Avšak pri mliečnych a mäsových výrobkoch si obchodníci zoberú až dvadsať percent, tvrdí šéf zväzu obchodu.