PotravinyReuters
StoryEditor

Potraviny majú susedia lacnejšie. Pozrite sa, kde sa Slovákom oplatí nakupovať

06.07.2016, 00:00
Priepasť medzi cenami u nás a ostatnými krajinami V4 sa zužuje vďaka tomu, že sme zaviedli zníženú DPH.

V cenách potravín našim susedom nedokážeme konkurovať. V Maďarsku, Poľsku aj Česku sa dá nakúpiť lacnejšie, ukazujú posledné dáta európskeho štatistického úradu. „Časťou vysvetlenia je vyššia DPH ako v okolitých krajinách,“ hovorí analytik Tatra banky Boris Fojtík.

Eurostat však meral dáta z minulého roka, keď ešte Slováci zo všetkých potravín platili 20-percentnú daň. Od januára sme však zaviedli zníženú sadzbu dane na vybrané základné potraviny, pri ktorých platíme štátu len desať percent. Pridali sme sa tak k ostatným susedom, ktorí majú na niektoré potraviny zníženú sadzbu dane už dlhšie.

Pozrite si v galérii, ako sme na tom v porovnaní s krajinami Európy


Zmenu v cenách na Slovensku už cítiť. Ceny potravín od januára do mája na Slovensku zlacneli o viac ako štyri percentá. „A to je druhý najvýraznejší pokles v rámci krajín Európskej únie. Tým sa priepasť medzi cenami u nás a v okolitých krajinách V4 zužuje,“ hovorí analytik VÚB banky Andrej Arady.

Okrem samotnej dane určuje cenu potravín aj to, aké majú obchodníci náklady. A to napríklad na zamestnancov, prepravu, skladovanie či energie, vymenúva analytička Poštovej banky Jana Glasová. Ak musí obchodník platiť zamestnancom privysoké mzdy, premietne sa to aj do drahších potravín. Z okolitých krajín však majú nižšie mzdy ako my len Maďari.

Ďalším z faktorov je aj výmenný kurz. Ako jediná krajina z Vyšehradskej štvorky totiž platíme eurom. „Meny v ostatných krajinách klesajú, a preto je pre spotrebiteľov výhodnejšie nakupovať v zahraničí. To sa potom negatívne odrazí na hospodárstve,“ hovorí prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak.

Svoje zohráva aj to, či je na trhu dostatočná konkurencia. Konštiak hovorí, že vďaka dostatočnej konkurencii obchod kopíruje dodávateľské ceny. Avšak pri mliečnych a mäsových výrobkoch si obchodníci zoberú až dvadsať percent, tvrdí šéf zväzu obchodu.

01 - Modified: 2022-12-02 14:33:14 - Feat.: - Title: HN24: Matovič 02 - Modified: 2022-12-02 11:41:44 - Feat.: - Title: Ako veľké výrobné podniky na Slovensku bojujú s vysokými cenami energií? 03 - Modified: 2022-12-01 16:12:31 - Feat.: - Title: Migréna či žalúdočné problémy? Od bolesti vám uľavia tieto potraviny, ktoré máme mnohí doma 04 - Modified: 2022-12-01 23:07:15 - Feat.: - Title: Drahá ropa má neočakávanú obeť. V jej dôsledku si priplatíte takmer za všetky potraviny 05 - Modified: 2022-11-30 17:17:39 - Feat.: - Title: Tempo rastu indickej ekonomiky kleslo na polovicu, protipandemické opatrenia ju brzdili
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2022 13:13