Slovensko zažíva v posledných rokoch malú pivnú revolúciu. Kým pred desiatimi rokmi by ste počet malých pivovarov spočítali na prstoch dvoch rúk, dnes sa ich počet približuje k šiestim desiatkach a každý rok vznikajú ďalšie. Ich zameranie aj produkcia sú veľmi pestré a možno nie každý z nich prežije na vysoko konkurenčnom trhu. Rozhodli sme sa preto zistiť, či táto módna vlna remeselného piva nepominie, ako sa im darí v podnikaní a aké majú plány.
Pivo ako bokovka
Najprv sme sa vybrali do klasického reštauračného pivovaru Wywar v mestečku Holíč na Záhorí. Podnik návštevník nájde veľmi ľahko, keďže je pri hlavnej ceste do Skalice a na stene vás priláka obrovský nápis. Meno pivovaru nemá nič spoločné s vyváraním, i keď pivo sa skutočne varí. „Je to historický názov Holíča, kde bola tradícia varenia piva už za čias Márie Terézie,“ prezrádza Martin Kadlec, spolumajiteľ pivovaru, ktorý je spolu s reštauráciou v rodinných rukách bratov a otca Kadlecovcov. Tí začali podnikať s predajom pohonných látok a po čase sa dostali k objektu starých skladov obilnín. Tie postupne prebudovali na reštauráciu, ku ktorej neskôr pridali malý pivovar a pizzeriu.
„Predaj piva v reštaurácii bol malý, a tak keď som dostal od jednej firmy ponuku kúpiť varňu, začal som o tom uvažovať,“ spomína na začiatky Kadlec. Postupne natrafili na kvalitného sládka a pred dvoma rokmi si napokon zostavili malý pivovar. Sládok majiteľov presvedčil, že investovať do malej varne sa neoplatí, lebo pri väčších objemoch klesá výrobná cena piva. Dnes varia klasické lež...
Zostáva vám 85% na dočítanie.