duálna akadémiaTASR/Martin Baumann
StoryEditor

Firmy začínajú viac spolupracovať pri vzdelávaní žiakov, otvorili Duálnu akadémiu

07.09.2016, 11:21
Autor:
TASRTASR
Nový program vzdelávania má pomôcť vyriešiť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Myšlienka zrealizovať projekt odborného stredného vzdelávania na základe nemeckých skúseností sa stala realitou. V bratislavskej Devínskej Novej Vsi otvorila dnes nový školský rok Duálna akadémia, ktorá bude pripravovať kvalifikovaných pracovníkov pre automobilový priemysel.

Duálna akadémia vznikla na základe iniciatívy záujmového združenia právnických osôb, ktorého členmi sú spoločnosti Volkswagen Slovakia, Matador Automotive, Siemens a Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Ako na dnešnom slávnostnom otvorení školy uviedla predsedníčka záujmového združenia Duálna Akadémia Jana Široká, škola bude pripravovať absolventov priamo pre potreby trhu práce a absolútny dôraz bude klásť na praktickú časť výučby, kde budú študenti môcť získavať zručnosti pri práci s najmodernejšími technológiami, ktoré sa v automobilovom priemysle používajú.

"Tento projekt je preto ojedinelý aj z hľadiska možností a šancí, ktoré budú mať absolventi. Tí budú mať garantované zamestnanie vo firmách, ktoré sú členmi projektu a navyše získajú okrem výučného listu aj certifikát nemeckej asociácie obchodných a priemyselných komôr, ktorý im umožní uplatniť sa na Slovensku, ale i na nemeckom trhu," informovala Široká.

Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Branislav Ondruš verí, že podobné projekty budú mať nasledovníkov. Upozornil pritom na potrebu reformy stredného odborného školstva, čo dokumentoval na fakte, že až 60 percent nezamestnaných na Slovensku má stredné odborné vzdelanie.

"To, že sú nezamestnaní vypovedá o tom, že nemajú tie zručnosti a kvalifikáciu, ktoré vyžaduje trh práce, preto je práve spojenie škôl a zamestnávateľov kľúčovým pre riešenie nezamestnanosti na Slovensku," zdôraznil Ondruš.

Člen predstavenstva Volkswagen Slovakia pre personálnu oblasť Eric Reuting, zastupujúci v príhovore priemyselných partnerov projektu uviedol, že škola prináša pre svojich študentov perspektívu nielen do najbližšej budúcnosti. „Táto škola vás pripraví na ďalšiu etapu priemyselnej revolúcie, ku ktorej sa schyľuje aj tu na Slovensku,“ povedal.

Vydarený štart akadémii zaželal i predseda BSK Pavol Frešo. Realizácia projektu je podľa jeho slov aj splneným snom BSK. "A tiež naším presvedčením, že v odbornom školstve je potrebné posudzovať podľa toho, ako sa dokážu absolventi zamestnať a aký plat dostanú za svoju prácu," uviedol.

Duálna akadémia bude študentov pripravovať v šiestich študijných a jednom učebnom odbore. Do prvého ročníka nastúpilo 160 študentov, celkovo má Duálna akadémia, ktorá vznikla na základe zmeny zriaďovateľa Strednej odbornej školy (SOŠ) automobilovej J. Jonáša, 324 študentov.

Nová školská inštitúcia má ambíciu poskytovať i rekvalifikačné kurzy, a tiež podnikové a mimopodnikové vzdelávanie pre ďalšie firmy na Slovensku.

01 - Modified: 2023-01-23 14:41:21 - Feat.: - Title: Radšej chodia do školy a podvádzajú, ako blicujú. Aj toto povedal o slovenských študentoch prieskum 02 - Modified: 2023-01-20 09:30:10 - Feat.: - Title: Bratislavský Volkswagen spustil výrobu dvoch očakávaných noviniek. Má to háčik 03 - Modified: 2023-01-19 15:21:00 - Feat.: - Title: Konečne vieme, ktoré školy sú na Slovensku najlepšie. Umiestnila sa tvoja základná či stredná v top rebríčku? 04 - Modified: 2022-09-09 10:46:55 - Feat.: - Title: Zavádzanie duálneho vzdelávania je pomalé, mohlo ušetriť milióny eur, tvrdí Najvyšší kontrolný úrad 05 - Modified: 2022-08-22 10:00:00 - Feat.: - Title: Záujem o duálne vzdelávanie rastie, žiaci si vedia privyrobiť stovky eur
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. január 2023 05:01