Kým západné krajiny svoje podnikateľské prostredie zlepšujú, Slovensko stagnuje a to ho posiela nižšie vo svetových rebríčkoch. V porovnaní s minulým rokom sme v tabuľke Svetovej banky Doing Business spadli o štyri priečky na 33. miesto. Naopak, Česi, ktorí boli pôvodne za nami, nás preskočili.
Absolútnym lídrom v rebríčku je Nový Zéland. Nasleduje Singapur a Dánsko. Správa Doing Business o tom, ako sa na svete podniká, hodnotí kritériá, medzi ktoré patrí platenie daní, jednoduchosť pri zakladaní nových firiem, vymáhanie zmlúv či riešenie stavebných povolení.
Počet úkonov
Pri zakladaní nového biznisu sme pritom na Slovensku priemerní. Postačuje nám na to šesť úkonov, ktoré stihneme zhruba za jedenásť dní, píše sa v správe. Realita je však trochu inde. Hoci samotné založenie firmy nie je zložité, byrokracia prichádza pri ďalšom rozbiehaní spoločnosti. „Napríklad na zamestnanie prvého zamestnanca existuje dvadsaťtri úkonov, ktoré musí firma urobiť, a to je pre malú firmu, ktorá nemá právnika či personálne oddelenie, náročné,“ vysvetľuje riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.
Skryté dane
Firmám sa u nás nepáči ani vysoké daňové zaťaženie. Tu sa nachádzame v prvej štvorke krajín Európskej únie, ktoré ho majú najvyššie. „Odvody do recyklačného fondu stúpli desaťnásobne, je tam veľa vecí, ktoré sa nespomínajú, lebo to nie je priamo daň,“ myslí si Martin Štrba, riaditeľ e-shopu kníhkupectva Martinus. Kremský s ním súhlasí. Záťaž firiem podľa neho stúpa vďaka nepriamemu zdaneniu, za ktorým sa skrývajú napríklad práve poplatky za odpad či daň z motorových vozidiel.
Odborník zároveň pripomína, že hoci daň z príjmu právnických osôb nemáme extrémne vysokú – je to 22 percent a budúci rok ešte o percento klesne – je vyššia než v okolitých krajinách.