StoryEditor

Dve európske krajiny chcú nové rokovanie o TTIP

31.10.2016, 14:57
Autor:
TASRTASR
Po podpise dohody CETA sa Kanadou sa pozornosť Európy začína sústreďovať na dohodu TTIP.

Sotva zaschol atrament predstaviteľov EÚ a Kanady pod dohodou o vytvorení zóny voľného obchodu medzi oboma stranami a pozornosť sa začína sústreďovať na podobný dokument medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi. Informoval o tom portál rakúskeho denníka Die Presse.

Po masívnom odpore v niektorých členských štátoch EÚ proti dohode s Kanadou, známou pod skratkou CETA, sa ozýva volanie po novom rokovaní s USA. Rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP), ktoré sa fakticky dostali do záverečnej fázy, by sa mali zrušiť a partneri by mali diskutovať od začiatku.

Po voľbách

"Po amerických prezidentských voľbách potrebujeme nový štart o vytvorení zóny voľného obchodu s USA. Mandát na toto rokovanie potrebuje jasné mantinely", uviedol luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn pre nemecký denník Die Welt.

Rakúsky vicekancelár a minister hospodárstva Reinhold Mitterlehner pre denník povedal: "Tak ako doteraz sa európska obchodná politika ďalej robiť nedá. Teraz musíme premyslieť aj postup v prípade TTIP. Potrebujeme nový začiatok s iným mandátom na rokovania".

Viac otvorenosti

Pri budúcich obchodných dohodách musí byť viac otvorenosti. Asselborn zdôraznil potrebu transparentnosti od prvej hodiny rokovaní. O TTIP sa začalo verejne hovoriť len vlani. Preto sa nemožno čudovať, že sa vo verejnosti prejavila nedôvera. Luxemburský minister dodal: "Európska komisia musí v budúcnosti rokovať na základe mandátu, ktorý vznikne vo verejnom konaní".

Od začiatku rokovaní musí byť tiež jasné, ktoré časti dohody sú vo výlučnej európskej právomoci. Asselborn povedal, že EÚ sa musíme vzdať cieľa „uzatvárať superkompletné zmluvy“.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

01 - Modified: 2024-11-22 14:46:39 - Feat.: - Title: Čína dokáže zvládnuť zvýšenie ciel v USA, ktoré budú mať opačný účinok 02 - Modified: 2024-11-22 11:18:37 - Feat.: - Title: Von der Leyenová pritvrdzuje. Šikovným trikom získa v Bruseli väčší dohľad nad financiami 03 - Modified: 2024-11-22 10:23:36 - Feat.: - Title: Investor z USA chce kúpiť plynovod Nord Stream 2. USA a Európa by mali potrebné páky proti Rusku 04 - Modified: 2024-11-22 09:54:58 - Feat.: - Title: Maďarsko pokračuje v politike triezveho hlasu, vyhlásil Orbán 05 - Modified: 2024-11-22 07:57:58 - Feat.: - Title: Rozhodnutie medzinárodného súdu vydať zatykač na Netanjahua a Galanta je neprijateľné, vyhlásil Biden
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 15:55