Reuters
StoryEditor

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku sa výrazne zhoršila

07.09.2021, 12:25
Autor:
ČTKČTK
Hospodársky rast brzdili problémy v dodávateľských reťazcoch, napríklad globálny nedostatok čipov.

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku sa v septembri opäť znížila, pokles vykázala už štvrtý mesiac za sebou. Investorov znepokojujú problémy v dodávateľských reťazcoch. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky dnes zverejnil nemecký inštitút ZEW.

Index dôvery sa znížil na 26,5 bodu z augustových 40,4 bodu. Pokles tak bol výraznejší, než očakávali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters septembrovú hodnotu index odhadovali v priemere na 30 bodov.

"Očakávania sa v septembri opäť výrazne zhoršili. Hoci odborníci na finančný trh očakávajú ďalšie zlepšovanie ekonomickej situácie v najbližších šiestich mesiacoch, predpokladaný rozsah a dynamika tohto zlepšovania zaznamenali značný pokles," uviedol prezident ZEW Achim Wambach.

"Globálny nedostatok čipov v automobilovom sektore a nedostatok materiálov v stavebnom sektore viedli k výraznému zhoršeniu vyhliadok pre zisky v týchto odvetviach," dodal.

Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe. Hrubý domáci produkt Nemecka sa v druhom štvrťroku zvýšil o 1,6 percenta po dvojpercentnom poklese v prvom kvartáli.

Nemecké hospodárstvo začiatkom tohto roka zasiahli nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu. V druhom štvrťroku potom ekonomika ťažila z ich postupného uvoľňovania. Hospodársky rast však brzdili problémy v dodávateľských reťazcoch, napríklad globálny nedostatok čipov.

Spolkový štatistický úrad dnes oznámil, že priemyselná výroba v Nemecku sa v júli zvýšila o jedno percento oproti júnu.

Vrátila sa tak k rastu po predchádzajúcich troch medzimesačných poklesoch za sebou. Tieto údaje podľa agentúry Reuters signalizujú, že nemecké továrne pomaly prekonávajú problémy v dodávateľských reťazcoch.

01 - Modified: 2026-01-09 13:46:57 - Feat.: - Title: Merz privítal súhlas EÚ s podpísaním dohody s Mercosurom. Je to dobré pre Nemecko aj Európu, vraví 02 - Modified: 2026-01-09 07:57:19 - Feat.: - Title: Snehová búrka pripravila desaťtisíce Britov o elektrinu, v Nemecku zatvorili školy 03 - Modified: 2026-01-08 17:00:00 - Feat.: - Title: Nemecko sa novej realite prispôsobuje pomaly a draho. Zmenu môžu priniesť investície, zhodujú sa analytici 04 - Modified: 2026-01-08 16:30:10 - Feat.: - Title: V nemeckej koalícii sa črtá nový konflikt. Merz chce znížiť dane pre firmy, SPD je rázne proti 05 - Modified: 2026-01-08 12:43:55 - Feat.: - Title: Nemecký predajca Zalando zatvorí logistické centrum zamestnávajúce 2700 ľudí
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. január 2026 20:42