TASR
StoryEditor

Dopravcovia sa sťažujú na štát: Zlé rozhodnutia nás dostali okraj Európy

15.12.2016, 12:28
Autor:
TASRTASR

Slovenské dopravné spoločnosti sa vplyvom nepriaznivých podmienok vytvorených štátom dostávajú na okraj európskeho trhu cestnej dopravy. Daňovo-odvodové zaťaženie dopravcov zo Slovenska brzdí rozvoj podnikania v tomto sektore, ktorý sa dá pozorovať vo všetkých okolitých štátoch. Povedal to dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi prezident združenia ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič.

Ako ďalej uviedol, podľa analýzy spracovanej Žilinskou univerzitou na žiadosť združenia, ktoré zastupuje viac ako 800 dopravných spoločností, sú najhoršie podmienky pre dopravné spoločnosti práve na Slovensku.

Najvyššie zaťaženie
Po zarátaní všetkých najhlavnejších položiek, ktoré tvoria celkové daňovo-odvodové zaťaženie, je dokázané, že zaťaženie jednotlivými daňami a súvisiacimi poplatkami v SR je najvyššie z krajín strednej a východnej Európy.

Viacerými nesprávnymi rozhodnutiami štátnych orgánov sa na Slovenskom trhu vytvorili podmienky, ktoré spôsobujú, že dopravné spoločnosti sú v situácii, keď každé navýšenie nákladov na prepravu môže spôsobiť ich zánik a obmedzenie činnosti.

"Podnikanie v cestnej doprave je na Slovensku každodenný boj o prežitie. Náklady dopravných spoločností sú na hrane pokrytia, pretože ceny tlačí silná konkurencia z okolitých štátov na úrovne, ktoré si podnikateľ zo Slovenska nemôže dovoliť, pretože by bol stratový," povedal Jančovič.

Trh stagnuje
Výška dane z motorových vozidiel, mýtne poplatky, odvody zamestnávateľa či vysoká cena pohonných hmôt sú položky, ktoré výrazne negatívne zasahujú do života dopravcov a spôsobujú stagnáciu domáceho trhu.

V porovnaní s okolitými štátmi ich má Slovensko na najvyšších úrovniach, takže náklady domácej kamiónovej či autobusovej spoločnosti sú ďaleko vyššie ako konkurenčného dopravcu z Poľska, Maďarska či Česka. To spôsobuje aj nepriaznivý pomer slovenských a zahraničných vozidiel využívaných na dovoz či vývoz v rámci Slovenska.

Hrozia odchody firiem
Aby sa zabránilo odlivu slovenských dopravných spoločností do zahraničia alebo ich úplnému zániku, je potrebné v čo najkratšom čase upraviť niektoré z položiek, ktoré bránia rozvoju tohto sektora na Slovensku.

Aj vzhľadom na príjmy štátnej kasy z dopravy a potrebu podpory konkurencieschopnosti slovenských dopravcov na európskom trhu existuje priestor pre znižovanie sadzieb vybraných druhov daní a poplatkov v SR, s ktorým bude združenie v nasledujúcom období operovať.

V rámci filozofie združenia o vytváraní ideálnych podmienok na trhu, budú jeho zástupcovia žiadať, aby došlo aj k týmto zmenám najmä v oblasti mýtnych poplatkov, zníženia dane u motorových vozidiel.

01 - Modified: 2022-11-07 08:00:42 - Feat.: - Title: Slovenskí dopravcovia ráno ukončili protest na diaľnici D2 s Českom, povedal ich šéf. Vadia im kontroly 02 - Modified: 2022-02-15 18:52:40 - Feat.: - Title: Protest dopravcov: Okrem priechodu Kúty plánujú aj blokády hraníc pri Šahách a na Orave 03 - Modified: 2022-02-14 16:04:46 - Feat.: - Title: Kamionisti dali vláde ultimátum. Chcú nižšie ceny za palivá, inak zablokujú hraničné priechody 04 - Modified: 2021-05-31 07:35:30 - Feat.: - Title: Úplatky, problémový skener a týždeň strávený v kamióne. Slovenské firmy sa zasekli na kľúčovej hranici 05 - Modified: 2021-02-02 07:38:01 - Feat.: - Title: Dostanú milióny na nové vozidlá, autobusári idú aj napriek pomoci protestovať
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. marec 2023 06:49