Utečencom sa v Nemecku nedarí nájsť prácu, zatiaľ ju získalo len 34-tisíc, ďalších 400-tisíc stále hľadá. Skôr než utečencom sa vďaka ich príchodu darí nájsť prácu domácim. V činnostiach spojených s integráciou prichádzajúcich našlo nové zamestnanie na 50-tisíc Nemcov, napísal dnes server Spiegel Online.
V roku 2015 a v prvých 11 mesiacoch roka 2016 požiadalo v Nemecku o azyl 1,2 milióna ľudí. Z radov prisťahovalcov z najvýznamnejších krajín pôvodu, čo je Sýria, Irak, Afganistan, Nigéria a Eritrea, sa v období od decembra 2015 do novembra 2016 podarilo zohnať prácu len 34-tisícom uchádzačov, uviedol riaditeľ norimberského inštitútu pre výskum pracovného trhu a zamestnanosti (IAB) Joachim Möller.
Domnienka ako ilúzia
Integrácia utečencov na nemecký pracovný trh bude podľa Mollera aj napriek terajšej konjunktúre naďalej pomalá. "Keď si ich bude za päť rokov 50 percent zarábať, bude to určite úspech," dodal. Ale aby sa tak stalo, musí sa viac investovať do integrácie.
Riaditeľ IAB označil za ilúziu domnienku, že veľká časť utečencov nájde dobre platené miesta napríklad v automobilovom priemysle. Väčšina utečencov, ktorým sa podarilo prácu zohnať, je zamestnaná pre prechodnú výpomoc, v službách súvisiacich s hospodárstvom a v pohostinstve.
Program vlády nefunguje
Podporný program iniciovaný nemeckou ministerkou práce Andreou Nahlesovou, ktorý počíta so vznikom pracovných miest financovaných z verejných rozpočtov, zatiaľ zaostal za očakávaním. Z plánovaných 100-tisíc pracovných pozícií za symbolickú odmenu 1 euro za hodinu ich bolo od 1. augusta vytvorených iba 5-tisíc.
Vďaka utečencom ale pociťuje prínos mnoho Nemcov. V stavebníctve, v oblasti sociálnej práce, vzdelávaní a jazykovej výučby, v strážení a verejnej správe totiž vzniklo 50-tisíc až 60-tisíc pracovných miest.