Britská vláda dnes predstavila plány na výstavbu 17 nových mestečiek a dedín, aby zmiernila chronický nedostatok rezidenčných nehnuteľností.
Nové "záhradné" komunity vyrastú po celej krajine, od Cumbrie na severe Anglicka po Cornwall na juhu. Sú súčasťou vládneho plánu na výstavbu 200-tisíc nových domov. Uviedol to vo svojom vyhlásení minister pre bývanie a plánovanie Gavin Barwell.
Vysoké ceny nehnuteľností
To je pritom len zlomok z plánovaného 1 milióna domov, ktoré by mali podľa vládnych plánov pribudnúť v Británii v rokoch 2015-2020.
Spojené kráľovstvo patrí medzi najhustejšie obývané krajiny, no stále zápasí s nedostatkom bytov a domov. To má za následok špirálový rast cien rezidenčných nehnuteľností, najmä v Londýne, ale aj v ostatných veľkých mestách, takže sa stávajú pre mnohých ľudí nedostupné.
Uvoľnené reštrikcie
Developeri sa zase sťažujú na nedostatok pozemkov a striktné pravidlá, ktoré brzdia ďalšiu výstavbu v mestách aj na vidieku. Vláda vlani vyzvala miestne úrady, aby jej oznámili, či majú záujem o nové zelené, záhradné štvrte a satelitné mestečká.
Barwell dnes predstavil plány na výstavbu prvých domov. Uviedol tiež, že štát uvoľní niektoré reštrikcie, ktoré bránia výstavbe a podporí ju aj finančne. Príslušný fond bude mať kapacitu 7,4 miliardy libier (8,64 miliardy eur).
Nedostatok "vďaka" migrantom
Prvé tri satelitné mestá, ktoré budú mať každé vyše 10-tisíc nových domov, vzniknú neďaleko Aylesbury, Tauntonu a Harlowu. A nové "záhradné dediny" vyrastú pri Bailriggu, Long Marstone, Welborne a Culme.
Nedostatok rezidenčných nehnuteľností sa tiež do istej miery podpísal pod výsledok referenda o brexite. Podľa mnohých odborníkov, bolo totiž referendum hlasovaním o migrantoch. Odporcovia členstva v Európskej únii vinia z nedostatku voľných bytov milióny migrantov, ktorí prišli z nových východoeurópskych členských štátov únie.