Zdôraznila to dnes britská premiérka Theresa Mayová v prejave venovanom ďalšiemu postupu, ktorý povedie k vystúpeniu krajiny z únie. Mayová však súčasne uistila, že si neželá rozpad EÚ, ale naopak jej úspech. Zároveň vyhlásila, že chce silnú Britániu, ktorá bude mať globálny rozmer a ktorá bude s EÚ úzko spolupracovať.
Británia túži po úplne novom partnerstve, ktoré bude rešpektovať odlišnosť ostrovnej krajiny a jej nové ašpirácie. Hodlá odstúpiť od Súdneho dvora EÚ, od jednotného trhu a od ďalších únijných štruktúr. Okrem iného chce kontrolovať počet ľudí prichádzajúcich z únijných krajín, povedala Mayová. Bez spresnenia podmienok tiež uviedla, že si želá novú colnú dohodu s úniou.
Priority Theresy Mayovej |
"To čo navrhujem, nemôže znamenať spolupatričnosť s (únijným) jednotným trhom, ktorý by nám bránil v uzatváraní našich vlastných obchodných dohôd. A to nielen s EÚ, ale aj so starými a novými spojencami mimo Európy," vysvetlila Mayová. S EÚ si po brexite praje mať "ambicióznu a bezcolnú obchodnú dohodu".
Konzervatívna premiérka pripustila, že brexit je pre Britániu neistou cestou. Verí však, že krajinu čaká lepšia budúcnosť a postavenie vo svete. Britov, ktorí v minulom júnovom referende hlasovali za brexit pomerom 52 ku 48 percentám hlasov, pritom vyzvala k jednote. Brexit je podľa Mayovej príležitosť mať silnú, otvorenejšiu, tolerantnejšiu a bezpečnú "globálnu Britániu".
Mayová potvrdila, že chce aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy a tým otvoriť rokovania o brexite koncom marca. Konečnú dohodu s EÚ sľúbila premiérka predložiť na hlasovanie britskému parlamentu. Dohodu o podmienkach brexitu chce Mayová dojednať do dvoch rokov. Jej samotné konkrétne uskutočnenie v praxi si však podľa nej vyžiada dlhší čas a malo by byť "po etapách".
Mayová varovala európskych partnerov pred prípadnou snahou presadzovať dohodu, ktorá by mala byť akýmsi trestom pre Britániu a odrádzať ďalšie krajiny od odchodu z únie. Londýn si želá priateľské vzťahy s EÚ, ale na podobnú dohodu by nepristúpil. "Žiadna dohoda by bola pre Britániu lepšia ako zlá dohoda," zdôraznila šéfka kabinetu.
"Celkovo bol dnešný príhovor pre finančné trhy dobrou správou, keďže prišlo k objasneniu niektorých záležitostí ohľadom Brexitu. Libra posilnila, a drží sa na tejto mierne vyššej úrovni oproti doláru. Celkový ekonomický dopad na krajinu, ako aj na zvyšok EÚ, však bude závisieť od konkrétnych podmienok, za akých k Brexitu príde a tie sa ukážu až pri rokovaniach," uviedla Katarína Muchová, oddelenie analýz trhu Slovenskej sporiteľne.