Premiér Robert FicoTASR
StoryEditor

Fico o Holjenčíkovom odchode: Teraz potrebujeme, aby bol regulačný úrad funkčný a pracoval

28.01.2017, 13:22
Autor:
TASRTASR

Budúcnosť vedenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) premiér Robert Fico (Smer-SD) zatiaľ nechce hodnotiť. V minulosti však podľa neho tento úrad aj v krízových situáciách prejavoval vysokú mieru kvalifikovanosti.

Aj keď po problémoch s cenami energií na tento rok vníma výzvy viacerých politikov na odchod šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka z funkcie, v tejto chvíli podľa Fica treba predovšetkým dotiahnuť riešenie aktuálnej situácie. „Mňa teraz zaujíma, ako tieto veci budú dotiahnuté do konca, do akej miery sa napravia všetky skrivodlivosti, a na to potrebujetasrme, aby bol ten úrad funkčný a pracoval,“ vyhlásil v dnešných Sobotných dialógoch RTVS.

"Bol by som opatrný pri špekuláciách"

Vláda podľa neho nemá veľký priestor na zmenu regulačného rámca v energetike, keďže ten výrazne podlieha európskym pravidlám. Uvažovať sa však dá nad možnosťou zasiahnuť v prípade rozhodnutí, ktoré by zjavne išli mimo rámca spravodlivosti. „Bol by som veľmi opatrný pri nejakých špekuláciách, že poďme to teraz všetko rozbiť,“ upozornil premiér.

Odmietol tiež, že by vláda v situácii, keď ÚRSO pristúpil k prehodnoteniu vlastných cenových rozhodnutí na tento rok, zasahovala do nezávislosti regulačného úradu. Vláda a parlament sú tu na to, aby navrhovali a schvaľovali zákony, a tie určujú aj rámec a prostredie, v ktorom pôsobí regulačný úrad, zdôraznil. „Vláda musí byť v týchto situáciách vždy záchrannou brzdou. Môže sa stať, že nejaký nezávislý úrad prijme rozhodnutie, ktoré je odtrhnuté od reality,“ myslí si Fico.

Presne to sa podľa neho stalo aj pri aktuálnych problémoch s cenami energií. “Považujem to za dobrý príklad toho, že sa dajú veci riešiť pomerne rýchlo, ak máme včas dobré a kvalitné informácie. Úrad pre reguláciu spolupracoval, poskytol všetky informácie, spolupracovali energetiky,“ priblížil.

Žiga chystá "zaujímavé novinky"

Opätovne kritizoval privatizáciu slovenskej energetiky počas vlády Mikuláša Dzurindu, ktorá je podľa neho za všetkými problémami tohto sektora. Pomôcť by mohlo vytvorenie štátneho energetického holdingu, čo je téma, na ktorej podľa Fica začala pracovať už jeho prvá vláda v roku 2006. Do tohto holdingu by štát vložil všetky podiely, ktoré mu zostali napríklad v Slovenských elektrárňach, Slovenskom plynárenskom priemysle či v distribučných spoločnostiach, a vznikol by tak jeden silný hospodársky subjekt.

„Toto nie je téma na týždeň ani na dva. Úzko súvisí aj s európskymi pravidlami, ale táto myšlienka nás všetkých zaujíma a robíme na nej,“ konštatoval premiér.

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) tiež podľa neho v súlade s programovým vyhlásením vlády pripravil zákon o strategických podnikoch. Tento návrh je momentálne predmetom politických rokovaní. „Prinesie pomerne zaujímavé novinky. Štát sa bude môcť trochu viac presadiť aj tam, kde nemá manažérsku kontrolu,“ avizoval Fico.

01 - Modified: 2022-08-07 17:38:15 - Feat.: - Title: Poslanci v hľadáčiku polície: Pobil sa, vyviazol len s pokutou. Poslankyni od Matoviča hrozí väčší problém 02 - Modified: 2022-08-03 13:45:10 - Feat.: - Title: Kauza Súmrak: Vyšetrovateľ navrhol obžalovať Fica a spol., prokurátor mu prípad vrátil 03 - Modified: 2022-08-04 10:00:48 - Feat.: - Title: Lacná elektrina bude, aj keby sekery padali, znie u Sulíka. Minister navyše odmení toho, kto ušetrí 04 - Modified: 2022-08-01 13:01:59 - Feat.: - Title: Bez implementácie memoranda sa dramaticky zvýši cena elektriny, tvrdí regulačný úrad 05 - Modified: 2022-08-02 11:08:00 - Feat.: - Title: Prišlo varovanie pred extrémnym zdražením. Lacná elektrina bude, aj keby sekery padali, znie u Sulíka
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. august 2022 12:48