StoryEditor

Poisťovňa odhalila lekárov, ktorí mali podvodne pýtať peniaze. Pomohli jej pacienti

28.01.2017, 13:53
Autor:
TASRTASR

Poistenci pomohli odhaliť ďalšie podvody pri fakturovaní zdravotnej starostlivosti. Zdravotná poisťovňa Dôvera vďaka nim prišla na fiktívne výkony, ktoré fakturoval vranovský psychiater či popradský otorinolaryngológ. "Poistenci upozornili, že im zdravotná starostlivosť nebola poskytnutá alebo tento liek nedostali," povedal riaditeľ poisťovne Martin Kultan.

Ľudia takto odhalili aj vranovského psychiatra, ktorý si fakturoval výkony, hoci poistenci žiadne vyšetrenia ani terapiu neabsolvovali. Fiktívne vyšetrenia poskytoval aj príbuzným. Dôvera preto v najbližších dňoch podá trestné oznámenie, avizoval Kultan. Podozrieva ho zo spáchania trestného činu podvodu so škodou vo väčšom rozsahu, za čo hrozí päťročné väzenie. Škoda sa zatiaľ vyšplhala na 3000 eur. Negatívnu skúsenosť s lekárom mala Dôvera aj v minulosti.

Aj popradský lekár so špecializáciou ORL bol pre ňu "známou firmou". Aj v tomto prípade viacerí poistenci potvrdili, že žiadnu zdravotnú starostlivosť od tohto lekára nedostali. Škoda zatiaľ dosiahla 900 eur. Aj v tomto prípade sa pripravuje trestné oznámenie. Lekára podozrievajú zo spáchania trestného činu podvodu, za ktorý môže hroziť dvojročný trest väzenia.

S oboma lekármi mala Dôvera už zlé skúsenosti. Ako vysvetľuje Kultan, pokiaľ by sa mala ohroziť dostupnosť zdravotnej starostlivosti v regióne, postupuje sa systémom "žltej a červenej" karty. Pokiaľ však ide o závažné zistenia, lekári o zmluvu prídu. Verí, že situácia sa zlepší s elektronizáciou zdravotníctva.

Poistenci pomáhajú odhaľovať nekalé konanie vďaka kontrole svojich účtov. Vo výpise z osobného účtu nájde poistenec podrobné informácie o zdravotnej starostlivosti, ktorú za neho poisťovňa uhradila. Podľa zákona môže o výpis požiadať každý. Na jeho získanie však ľudia čoraz častejšie využívajú bezplatné elektronické služby, ktoré svojim klientom ponúkajú všetky tri zdravotné poisťovne.

01 - Modified: 2023-11-30 07:00:00 - Feat.: - Title: Nevera nemusí hneď znamenať koniec vzťahu. Vysporiadať sa s ňou však bude zložité 02 - Modified: 2023-11-24 10:39:00 - Feat.: - Title: Lekári pripravujú nové štandardy, rakovinu pľúc chcú zachytiť čo najskôr 03 - Modified: 2023-11-23 08:52:32 - Feat.: - Title: Poisťovňa Uniqa si v posledným mesiacoch polepšila, zvýšila príjmy aj zisk 04 - Modified: 2023-11-21 12:00:00 - Feat.: - Title: Z taxikára vodca bizarného spolku. Neuznávajú rozdelenie Československa, sú proti demokracii a tlačia si vlastné doklady 05 - Modified: 2023-11-22 09:30:00 - Feat.: - Title: Česká influencerka predávala iPhony, zákazníci ich ale nikdy nedostali. Teraz zvažujú, že podajú trestné oznámenie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. december 2023 04:57