Jozef HoljenčíkTASR
StoryEditor

Holjenčík sa stal pánom energetiky vďaka "vhodne" prepísanému zákonu, tvrdí analytik

30.01.2017, 15:09
Autor:
TASRTASR

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík je takmer neobmedzeným pánom slovenskej energetiky. Kým nenarazí na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a jeho politické záujmy, na energetickom trhu sa hrá podľa nôt, ktoré napísal on. Uviedol to predseda správnej rady Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Ondrej Matej.

Holjenčíkov rukopis podľa Mateja nesie aj zákon, ktorým sa riadi on sám, či úrad, ktorému šéfuje. Aj preto môže Jozef Holjenčík dlhé roky trh s energiami bez problémov ovládať. Na úrade totiž kontroluje sám seba a za svoje rozhodnutia de facto nenesie žiadnu zodpovednosť.

Jozef Holjenčík podľa predsedu správnej rady IDH šéfoval ÚRSO už za prvej vlády Roberta Fica a už v tom období bol energetikmi považovaný za samozvaného vládcu celého trhu. K ohrozeniu jeho pozície prišlo po nástupe kabinetu Ivety Radičovej, kedy Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pripravilo nový balík energetických zákonov. Holjenčík tieto zákony kritizoval, nepáčilo sa mu, že by regulačný úrad mal prísť o časť svojich právomocí.

"Počnúc referentom na MH SR, končiac ministrom (hospodárstva), môžem s istotou povedať, že ani jeden nepozná, ako funguje regulačný úrad, s akými problémami sa úrad borí," vyhlásil podľa Mateja Holjenčík na konferencii Energofutura 2011. V tej dobe už bolo jasné, že Radičovej vláda čoskoro skončí, keďže ešte v októbri 2011 nezískala dôveru v parlamentnom hlasovaní spojenom s otázkou zriadenia eurovalu. Kvôli tomu už nový balík zákonov nestihol prejsť cez Národnú radu SR a dostať sa do praxe.

Holjenčík podľa Mateja situáciu využil vo svoj prospech. "Podľa informácií zo zákulisia zákon prepísal. Faktom je, že na rokovanie vlády (tentoraz už Ficovej), sa dostal nový návrh zákona. A ten už vyzeral úplne inak, než pôvodná verzia. Napríklad, zmenilo sa ustanovenie, že predsedu ÚRSO volí a odvoláva parlament. Ten kvôli tomu prišiel aj o možnosť šéfa ÚRSO odvolať v situácii, kedy porušil svoju nezávislosť," upozornil Matej.

V novej verzii zákona už podľa neho bolo, že predsedu ÚRSO menuje a odvoláva prezident na návrh vlády. "Dostali sme sa tak do paradoxnej situácie, ktorej nezmyselnosť sa prejavila práve v januári tohto roku. Premiér Robert Fico zatlačil na Holjenčíka, aby zmenil rozhodnutia úradu, kvôli ktorým mala zdražieť elektrina a plyn. Holjenčík poslúchol. Podľa mnohých tým porušil svoju nezávislosť, no ak sa funkcie nevzdá sám, nič mu vlastne nehrozí. Je totiž iba ťažko predstaviteľné, že Robert Fico navrhne Holjenčíka odvolať za to, že ho poslúchol, a práve tým porušil nezávislosť úradu," podčiarkol Matej.

Návrh zákona z obdobia Radičovej vlády počítal podľa Mateja aj s tým, že predseda ÚRSO nemôže byť zároveň členom regulačnej rady úradu. V novej verzii zákona sa však už objavilo ustanovenie, že "predseda úradu je zároveň predsedom rady". Niekto by mohol povedať, že je to dobrý nápad, ušetrí sa aspoň jedna zbytočná úradnícka funkcia. "V skutočnosti však vďaka tomu Holjenčík kontroluje sám seba. Ak totiž ÚRSO pochybí a niekto sa voči jeho rozhodnutiu odvolá, o odvolaní rozhoduje rada s predsedom Jozefom Holjenčíkom a o pokute rozhoduje Jozef Holjenčík ako predseda celého ÚRSO," doplnil predseda správnej rady IDH. Okrem toho, zmena zákona Holjenčíkovi zabezpečila, že môže úradu šéfovať ďalšie dve šesťročné funkčné obdobia.

UPOZORNENIE:

TASR sa pokúsi získať reakciu ÚRSO.

jal pop

01 - Modified: 2024-04-05 08:39:01 - Feat.: - Title: Neefektívne a nehospodárne. Štát musí zmeniť legislatívu k postupom v energetike počas krízy, upozorňuje NKÚ 02 - Modified: 2024-03-20 10:35:26 - Feat.: - Title: Viac kompetencií pre Holjenčíka. Vláda odsúhlasila zmeny v energetických zákonoch 03 - Modified: 2024-02-22 13:02:39 - Feat.: - Title: Regulačný úrad predložil novelu energetických zákonov, chce zvýšiť svoje kompetencie 04 - Modified: 2024-02-20 08:03:06 - Feat.: - Title: Vodári lobujú za revolučnú novinku v cenách. V minulosti neprešla, no teraz majú šancu na úspech 05 - Modified: 2024-02-06 14:53:35 - Feat.: - Title: Verejnosť môže pripomienkovať vyhlášky o trhu s plynom a elektrinou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. apríl 2024 20:04