V roku 2002 začal podnikateľ Blake Dinkin v Etiópii vyrábať cibetkovú kávu. Potom ale v jednej kanadskej zoo skúsil kávou nakŕmiť slona. Od roku 2012 v Thajsku produkuje kávu vyberanú zo slonieho trusu pod značkou Black Ivory Coffee. Enzýmy v sloňom žalúdku totiž dokážu kávové plody zbaviť horkej chuti a taká káva má potom jemnejšiu chuť.
Od doby, kedy sa pred viac ako desiatimi rokmi do módy dostala cibetková káva Kopi Luwak, hľadajú vyznávači kofeínového nápoja stále nové cesty, ako si pripraviť svoju obľúbenú šálku. Kopi Luwak je indonézska káva, ktorá sa robí z kávových zŕn, ktorá prešla tráviacim traktom malej šelmy zvanej cibetka.
Poškvrnená povesť
Povesť tejto kávy ale pošpinili správy, že niektorí producenti zrná cibetkám vnucujú násilím a chovajú ich v klietkach, alebo že niektoré kávové zmesi nie sú pravé. Toto využil thajský podnikateľ Blake Dinkin, ktorý robí kávu z výkalov nie cibetiek, ale slonov, píše agentúra Bloomberg.
Slony a ich majitelia žijú v Thajsku spoločne stovky rokov. Skôr sa slony používali ako dopravný prostriedok aj ako bojová zbraň. Dnes väčšinou vozia turistov alebo slúžia pri náboženských procesiách.
Dobrá pláca
Slony, ktorých trus sa používa na výrobu kávy, Dinkin kŕmi zmesou banánov, ryžových otrúb a kávových čerešní - plodov, ktoré obsahujú kávové zrná. Slony nemusia kávové plody len zjesť, môžu ich tiež nasať chobotom v ovocnom "smoothie". Podľa Dinkina káva slonom neškodí. Aby sa oleje s obsahom kofeínu dostali zo škrupiny von, je totiž potreba zrna zahriať.
Strávené a vylúčené kávové zrná sa potom zo slonieho trusu vyberajú ručne. Dinkin za štvrť hodiny takej práce platí ekvivalent desiatich amerických dolárov (9 eur). Na thajské pomery je to veľmi slušné, napríklad pri zbere ryže si tu ľudia zarobia šesť dolárov denne.
Drahá záležitosť
K výrobe kávovej zmesi Black Ivory Coffee sa dnes používa trus 27 slonov. Tento rok by mala firma "vyprodukovať" asi 150 kíl tejto kávy. Ponuku rozšíriť svoj biznis do juhovýchodnej Ázie a Afriky Blake Dinkin odmietol, chce vraj svoj biznis rozvíjať postupne.
Black Ivory Coffee sa dá kúpiť online, balenie po troch 35-gramových kusoch stojí 198 dolárov (184 eur), čo je v prepočte 1 886 dolárov (1756 eur) za kilogram. Káva je dostupná aj v 25 luxusných hoteloch po celej Ázii. Dinkin by podľa svojich slov rád zásoboval aj európske hotely a reštaurácie, ktoré majú michelinskú hviezdu.