Dreamstime
StoryEditor

Bratislava je tretí najbohatší región únie. Ako je možné, že predbehla Londýn či Paríž?

01.03.2017, 18:45
Slovenská metropola v hodnote HDP na obyvateľa v štandarde kúpnej sily predbehla regióny, ktoré sú známe svojou ekonomickou silou.

Bratislavský kraj sa umiestnil na treťom mieste z 263 regiónov Európskej únie (EÚ) podľa HDP na obyvateľa v štandarde kúpnej sily (PPS). Vyplýva to z údajov Indexu regionálnej konkurencieschopnosti 2016, ktorého autorom je Európska komisia.

Štandard kúpnej sily porovnáva kúpnu silu regiónov členských štátov EÚ, ktoré používajú rozdielne meny a v ktorých sa líšia cenové hladiny. Má vyrovnávajúci účinok, pretože v EÚ sú veľmi bohaté regióny s vysokým HDP na obyvateľa vyjadreným v eurách (Londýn, Paríž, či Madrid), no nezohľadňuje vyššie životné náklady v týchto regiónoch.

V skratke, vyjadruje HDP regiónov EÚ, ktorý je očistený o cenovú úroveň. Používa spotrebný kôš, ktorého priemer regiónov celej EÚ má hodnotu 100.

V galérii si pozrite 15 najbohatších regiónov EÚ podľa HDP na obyvateľa v štandarde kúpnej sily.

Ostatné regióny Slovenska sa umiestnili v druhej polovici rebríčka. Západné Slovensko skončilo na 196. mieste (skóre: 72), nasleduje región Stredné Slovensko, ktorý obsadil 226. miesto (skóre: 60) a Východné Slovensko, ktoré so skóre 52 obsadilo 241. miesto.

Bratislavský centralizmus

​Prečo sa Bratislava umiestnila spomedzi všetkých regiónov na treťom mieste a predbehla oblasti známe svojou ekonomickou silou? Kamil Boros z X-Trade Brokers pre HNonline.sk uviedol, že to súvisí s pozíciou Bratislavy v slovenskej ekonomike. "Naša ekonomika je centralizovaná, takmer všetky veľké firmy a vládne inštitúcie majú formálne sídlo v Bratislave," uviedol.

"Takto nastavené pravidlá nadhodnocujú Bratislavu a podhodnocujú zvyšok Slovenska," myslí si Boros. "Skresľujúce sú aj údaje ´na hlavu´," dodáva. "Oficiálne žije v Bratislave vyše 400-tisíc ľudí, no reálny počet je ďaleko vyšší," uzatvára Boros. Ďalším faktorom je veľkosť regiónu. 

Rebríček zohľadňuje Londýn a okolie, teda aj ostatné a ekonomicky menej silné regióny na okraji britskej metropoly. Rovnako v rebríčku nájdeme Île-de-France, teda administratívny región Paríža a jeho okolia aj s jeho menej výkonnými oblasťami. 

V konkurencieschopnosti vedie Londýn

Uvedené dáta sú súčasťou spomínaného Indexu regionálnej konkurencieschopnosti. Index ukazuje, akou mierou konkurencieschopnosti disponuje ten-ktorý región Európskej únie (celkovo ich je 262), teda akou mierou dokáže firmám aj obyvateľom ponúknuť atraktívne a udržateľné prostredie pre život a prácu, uvádza server Európskej komisie.

Ide o tretí index, prvý bol publikovaný v roku 2010, druhý v roku 2013. Index pozostáva z 11 pilierov, ktoré zohľadňujú aspekty konkurencieschopnosti, napríklad makroekonomickú stabilitu, infraštruktúru, zdravie, vzdelanosť, či veľkosť trhu.

Na prvom mieste sa umiestnil Londýn so skóre 100 bodov. Slovensko je rozdelené na 4 časti, najlepšie z nich sa umiestnil Bratislavský kraj (96. miesto). O 100 miest za ním sa umiestnilo Západné Slovensko, nasleduje región Stredného Slovenska (211. miesto) a Východné Slovensko (225. miesto).

01 - Modified: 2023-09-28 15:11:29 - Feat.: - Title: V Bratislave a okolí komplikujú dopravu kolóny a nehoda 02 - Modified: 2023-09-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Máme drahšie energie ako Západ. Časť firiem zvažuje aj návrat do Nemecka (rozhovor s odborníkom na priemysel) 03 - Modified: 2023-09-28 06:59:51 - Feat.: - Title: V nemocnici v Bratislave po streľbe v Dúbravke ošetrili troch zranených, dvaja zostali hospitalizovaní 04 - Modified: 2023-09-28 11:01:21 - Feat.: - Title: Mŕtvy strelec, ktorý zranil štyroch ľudí vrátane policajta, mal byt plný pyrotechniky, potvrdil Hamran (aktualizované) 05 - Modified: 2023-09-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Kapitáni priemyslu pre HN: Naše požiadavky od novej vlády? Ukončite chaos a zabezpečte ľudí
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. september 2023 08:09