Reuters
StoryEditor

V Indii zasiahli voči gigantom. Zatrhli Pepsi a Coca-Colu, nahradia ich miestne nápoje

06.03.2017, 11:46
Autor:
emoemo
Aktivisti žiadajú zákaz týchto nápojov aj vo zvyšku Indie.

Obchodníci v indickom štáte Tamil Nadu zastavili predaj Pepsi a Coca-Coly v prospech miestnych produktov. Nariadeniu sa musí podrobiť viac ako milión prevádzkovateľov obchodov. Zákaz týchto kolových nápojov žiadajú aktivisti aj vo zvyšku Indie.

Zákaz iniciovaný dvoma najväčšími indickými obchodnými asociáciami platí od minulej stredy, píše BBC. Predkladatelia návrhu tvrdia, že výrobcovia nápojov berú priveľa vody z riek a farmári tak nemajú v období sucha čím zavlažovať svoju pôdu.

Proti princípom

Indické nápojové združenie IBA (Indian Beverage Association), ktoré reprezentuje väčšinu výrobcov nealkoholických nápojov, je zákazom znepokojené. Podľa neho ide proti osvedčeným princípom ekonomického rastu.

"Coca-Cola a PepsiCo India spoločne v štáte Tamil Nadu dávajú prácu priamo dvom a nepriamo piatim tisícom rodín ... IBA dúfa, že zvíťazí zdravý rozum a spotrebitelia budú mať ďalej právo výberu," vyhlásilo združenie.

Býčie zápasy ako impulz

Iniciátori nariadenia vysvetľujú, že návrh predložili vo chvíli, keď videli mnoho mladých ľudí protestovať proti nedávnemu zákazu býčích zápasov jallikattu. Veľa protestujúcich označilo obmedzenie jallikattu za útok na miestne zvyky a tradície.

"Kampaň proti nealko nápojom sme odštartovali pred niekoľkými mesiacmi. Tým správnym impulzom bola ale podpora hnutia za býčie zápasy," vyhlásil Tha Vellaiyan, prezident miestnej obchodnej asociácie FTNTA.

Podpora miestnej kultúry

Obe iniciatívy totiž majú spoločný záujem na podpore miestnej kultúry. "Budeme propagovať indické nealkoholické nápoje a podporíme lepšie predaje ovocných džúsov," uviedol. "Nápoje ako Pepsi a Coca-Cola nie sú kvôli vysokému obsahu cukru a chemickým prísadám dobré pre ľudské zdravie. Spôsobujú telu viac škody ako úžitku. Nedávno jedna zo značiek priznala, že nápoj nie je vhodný pre deti a že obsahuje škodlivé chemikálie," citoval prezidenta ďalšej obchodnej asociácie A. M. Vikramarajua denník Hindu.

Asociácie naliehajú na supermarkety, reštaurácie a hotely, aby zákaz dodržiavali a pomohli tak prosperovať miestnym podnikateľom a farmárom. Pepsi a Coca-Cola sa k nariadeniu nevyjadrili.

01 - Modified: 2022-08-01 11:11:44 - Feat.: - Title: India oznámila prvé úmrtie na opičie kiahne. Ochoreniu podľahol 22-ročný mladík 02 - Modified: 2022-07-28 08:33:33 - Feat.: - Title: HN24: Na západe Indie zomrelo po vypití jedovatého alkoholu už vyše 40 ľudí 03 - Modified: 2022-07-27 11:01:46 - Feat.: - Title: Blesky v Indii za posledné dni zabili najmenej 26 ľudí 04 - Modified: 2022-07-26 08:01:45 - Feat.: - Title: Po vypití pančovaného alkoholu v Indii zomrelo 21 ľudí, ďalších 30 ochorelo 05 - Modified: 2022-07-21 15:28:23 - Feat.: - Title: Meta zaostáva v Indii
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. august 2022 00:06