Toto je maximálna ročná suma zo základu dane, ktorá nepodlieha dani.HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Dve percentá daruje väčšina firiem

Podnikatelia, ktorí chcú neziskovke odviesť časť dane, nesmú byť dlžníci ani meškať s platením daní.

Polovica zamestnancov, ale až 90 percent slovenských firiem, sa rozhodne darovať tretiemu sektoru svoje dve percentá dane. Na darovanie dvoch percent zostáva čas do konca marca.

Firmy, jedno a dve percentá
Za rok 2016 putovalo z dvoch percent z daní pre neziskovky takmer 62 miliónov eur. To je dosiaľ najvyššia suma v histórii samostatného Slovenska. „Je za tým vyšší výber daní, stabilizácia dvoch percent dane cez podpísané memorandum s ministerstvom financií a zvyšujúca sa dôvera ľudí v tento inštitút,“ skonštatoval autor legislatívnej úpravy asignačnej dane Peter Handiak.
Väčšiu časť týchto peňazí pritom tretiemu sektoru posielajú firmy. Na to, aby mohli firmy dať tretiemu sektoru časť dane, musia splniť niekoľko podmienok. Najčastejším dôvodom, prečo peniaze od daňového úradu nepoputujú zvolenej neziskovke, je ten, že firma nezaplatí daň do konca termínu na podanie daňového priznania, skonštatovala daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Teda do konca marca. Právnické aj fyzické osoby však môžu požiadať o predĺženie termínu na podanie daňového priznania.

Vyššie percento vďaka daru
Spoločnosti môžu tretiemu sektoru darovať buď jedno alebo dve percentá z dane. Dve percentá môže darovať iba tá firma, ktorá poskytla neziskovkám dar. Konkrétne pol percenta z hodnoty zaplatenej dane. Dar mali poskytnúť ešte v minulom roku. „To však niektoré firmy nemuseli stihnúť, prípadne neziskovkám poslali menej, ako je potrebné minimum. V takom prípade sa im uzná aj dar zaslaný v tomto roku, avšak len ak bude poslaný do lehoty na podanie daňového p...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-11-23 15:12:42 - Feat.: - Title: Nemecko chce zaviesť daň z nadmerných ziskov pre ropu a plyn. Dosahovala by 33 percent 02 - Modified: 2022-11-18 14:31:37 - Feat.: - Title: Rakúska vláda plánuje zdaniť mimoriadne zisky energetických firiem, štátu odovzdajú takmer polovicu 03 - Modified: 2022-09-20 16:02:31 - Feat.: - Title: Na získanie celého daňového bonusu by sa mohol použiť základ dane partnera 04 - Modified: 2022-11-09 10:20:39 - Feat.: - Title: Slovenská „zlatá sliepka“ tlačí pred sebou dlhy. OĽaNO aj tak na plynovody pretlačilo novú daň 05 - Modified: 2022-08-04 12:26:49 - Feat.: - Title: Nemecko chce „zlacniť“ elektromobily. Dosiahnuť to má daňami na spaľovacie autá​
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. november 2022 12:01