Reuters
StoryEditor

Americká veľkobanka sťahuje z Londýna stovky miest do troch krajín únie. Nechce stratiť prístup na európsky trh

03.05.2017, 11:15
Autor:
TASRTASR
JPMorgan Chase rozšíri svoje pobočky v Dubline, Frankfurte nad Mohanom a v Luxembursku.

Americká veľkobanka JPMorgan Chase plánuje presun stoviek pracovných miest z Londýna do troch krajín Európskej únie (EÚ). Banka rozšíri svoje pobočky v írskom Dubline, nemeckom Frankfurte nad Mohanom a v Luxembursku, aby neprišla o prístup na jednotný európsky trh po odchode Veľkej Británie z EÚ. Potvrdil to dnes šéf jej investičnej divízie Daniel Pinto.

Pinto uviedol, že banka sa chystá využiť tri pobočky, ktoré už má v štátoch EÚ, ako základne pre budúce operácie. Dodal, že JPMorgan Chase bude musieť presunúť na kontinent stovky zamestnancov v krátkom čase po skončení rokovaní, a potom preskúma ďalšie rozšírenie týchto pobočiek.

Tisíce miest 

Zahraničné banky, ktoré si vybrali za sídlo svojej európskej centrály Britániu, sa pripravujú na sťahovanie niektorých prevádzok, prípadne na otvorenie nových pobočiek v EÚ. Britská premiérka Theresa Mayová totiž oznámila, že jej krajina odchádza nielen z Únie, ale aj zo spoločného trhu.

Generálny riaditeľ JPMorgan Jamie Dimon už pred vlaňajším júnovým referendom o brexite upozornil, že po strate prístupu na jednotný trh bude možno nútený presunúť na kontinent až 4-tisíc pracovných miest. Toto číslo môže byť vyššie alebo nižšie a bude závisieť od výsledku rokovaní o podmienkach brexitu.

Pasové práva 

Pre banku je rozhodujúce to, či po brexite stratí jej londýnska centrála tzv. pasové práva, teda možnosť ponúkať svoje služby v celej EÚ. Mayovej plány na tzv. tvrdý brexit naznačujú, že k tomu dôjde. JPMorgan už aktívne hľadá kancelárske priestory v Dubline a vo Frankfurte nad Mohanom.

Londýnska finančná štvrť City môže podľa niektorých expertov prísť až o 10-tisíc pracovných miest v bankách a o ďalších 20-tisíc vo finančných službách. Iné odhady sú však oveľa miernejšie a predpovedajú, že stratí len 4-tisíc z celkového počtu 232-tisíc miest v celom sektore.

01 - Modified: 2025-07-07 14:31:43 - Feat.: - Title: Poslednou kvapkou bola uplakaná ministerka financií. Briti špekulujú, že po Starmerovi bude premiérom Farage 02 - Modified: 2025-07-06 09:30:18 - Feat.: - Title: Najväčšími hrozbami sú islamský a pravicový extrémizmus, vraví britská ministerka vnútra pred výročím útoku 03 - Modified: 2025-07-06 08:10:36 - Feat.: - Title: Britské libry čaká po desaťročiach zmena dizajnu, návrhy môže posielať aj verejnosť 04 - Modified: 2025-07-04 13:26:02 - Feat.: - Title: Propalestínske hnutie sa na britskom súde bráni proti zákazu činnosti. Aktivisti poškodili motory lietadiel 05 - Modified: 2025-07-04 10:09:12 - Feat.: - Title: Kráľovský vlak po 156 rokoch služby končí, kráľ Karol III. sa snaží šetriť
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. júl 2025 07:20