Šéf strany Smer-SD Robert Fico.FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Fico: Zastavenie tranzitu plynu cez Sochranovku je politické rozhodnutie

11.05.2022, 15:57
Autor:
TASRTASR

Ide o čisto provokatívne politické rozhodnutie Ukrajiny, vyhlásil v súvislosti so zastavením tranzitu plynu cez meraciu stanicu Sochranovka Robert Fico.

Zastavenie tranzitu plynu do Európy cez nemá žiadny reálny dôvod, pretože situácia sa v tomto regióne od podpísania zmluvy o tranzite z roku 2019 nezmenila. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.

"Preukázateľne ide o čisto provokatívne politické rozhodnutie Ukrajiny, ktoré niekto Ukrajine poradil s cieľom vytvoriť tlak na EÚ," tvrdí Fico. Krajiny EÚ zatiaľ o konkrétnom termíne ukončenia odberu plynu z Ruska nerokovali a v hre je iba embargo na ruskú ropu.

O zastavení tranzitu plynu cez Sochranovku informoval ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov GTSOU. Dôvodom majú byť aktivity ruských okupačných síl na Donbase, kam patrí aj Sochranovka.

Fico o situácii v dodávkach plynu už rokoval s ruským veľvyslancom na Slovensku a plánuje aj stretnutie s jeho ukrajinským kolegom. Cez Sochranovku totiž tiekla približne tretina ruského plynu pre Európu.

Podľa expremiéra musel v utorok 10. mája o plánovanom prerušení tranzitu vedieť aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už počas svojho prejavu pre slovenských poslancov.

23. máj 2022 00:03