StoryEditor

Susedia obkľučujú Slovensko lacnejšími palivami, ukazujú cestu aj Matovičovi. Ten to vidí inak

12.05.2022, 17:07
  • Takmer polovicu ceny benzínu Natural 95 predstavujú spotrebná daň a DPH.
  • Ceny rastú aj v prípade nafty, a to pre nedostatok suroviny v Európe.
  • Česko a aj Poľsko pristúpili k poklesu daní, Slovensko zatiaľ nie.
  • „Zastropovanie cien je veľmi nešťastná cesta,“ hovorí šéf Slovnaftu Oszkár Világi.

Kríza si vyžaduje mimoriadne kroky. V tomto hesle čoraz viac krajín v strednej Európe prijíma opatrenia proti zdražovaniu palív. Česko aktuálne najmenej na štyri mesiace zníži spotrebnú daň z nafty a benzínu. To by malo zaistiť pokles cien v prepočte o šesť centov na liter. Platiť to má minimálne od júna do septembra. Podľa údajov Európskej komisie je v krajine aktuálne Natural 95 za 1,76 eura za liter a diesel za 1,85 eura.

Na zásahu českého kabinetu získajú aj niektorí majitelia benzínových áut na Slovensku. Získajú totiž od úvodu prvého letného mesiaca lacnejšiu alternatívu. U nás je totiž benzín v priemere za 1,776 eura a diesel vychádza na 1,797 eura. Česko sa tak zatiaľ v prípade benzínu pridá k Poľsku a Maďarsku, kde sa tiež dá natankovať za menej ako u nás.

Poľsko, Maďarsko a Slovensko

Podľa štatistík Bruselu je v Poľsku základný 95-oktánový benzín v prepočte za 1,45 eura a nafta vyjde na 1,58 eura. Je to dôsledok kroku, ktorý Poliaci spravili už vo februári. Vtedy znížili DPH na benzín a diesel z 23 percent na osem....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
23. máj 2022 14:17