Vývoj spotrebiteľských cien na Slovensku.FOTP: štatistický úrad SR
StoryEditor

Inflácia je najvyššia za 22 rokov. V apríli vzrástla na 11,8 percenta

13.05.2022, 09:22
Autor:
TASRTASR

Spotrebiteľské ceny rástli už pätnásty mesiac po sebe a medziročná hodnota inflácie je na najvyššej úrovni od júna 2000.

Medziročná hodnota inflácie vzrástla v apríli na 11,8 percenta z marcových 10,4 percenta. K jej zvýšeniu prispeli rastúce ceny vo všetkých 12 sledovaných odboroch.

Spotrebiteľské ceny rástli už pätnásty mesiac za sebou a medziročná hodnota inflácie je najvyššia od júna 2000, informoval v piatok Štatistický úrad.

Aktuálnu úroveň inflácie podporili naďalej najmä rastúce ceny potravín, palív a účtov za energie. Ceny však stúpali aj pri ostatných položkách, viac ako polovica z 12 odborov (výdavkových skupín domácností) dosiahla medziročný rast vyšší ako sedem percent.

Potraviny a bývanie

Ceny dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek slovenských domácností, teda potravín a nákladov na bývanie, boli na medziročnej báze vyššie o dvojciferné hodnoty.

Ceny potravín boli medziročne drahšie o 14,3 percenta, a to vo všetkých deviatich sledovaných položkách. V medziročnom porovnaní výšku inflácie najviac ovplyvnili vyššie ceny chleba a obilnín o 16,4 percenta, olejov a tukov o 29,8 percenta, zeleniny o 26,2 percenta.

Spomedzi položiek, ktoré majú významnejší podiel vo výdavkoch domácností, sa pod aktuálne čísla podpísali aj drahšie mlieko, syry a vajcia o 13 percent, ako aj mäso o 12 percent. Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny za kávu, čaj a kakao i za minerálne vody, nealko a šťavy.

Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie, pričom ich rast bol v apríli na úrovni 15,7 percenta. Medziročný rast sa zvýšil ako pri imputovanom nájomnom (aktuálne vyššie o 19,7 percenta), tak aj pri službách súvisiacich s bývaním (údržba a opravy obydlia o 19,2 percenta).

Ceny energií

Pri energiách (elektrina a plyn) sa stále prejavuje vplyv úprav cien v rámci regulovaných sieťových odvetví z januára. V apríli si domácnosti k tomu priplatili aj za tepelnú energiu a pevné palivá.

Pohonné hmoty mali medziročne vyššie ceny o 31,2 percenta. V porovnaní s aprílom 2021 si obyvatelia priplatili aj za stravovanie v reštauráciách a kaviarňach o 11,7 percenta, náklady na osobnú starostlivosť o 8,7 percenta, za ambulantné služby 7,1 percenta.

Medzimesačný rast cien v apríli 2022 dosiahol 1,5 percenta. Aktuálne tempo rastu cien bolo síce podľa štatistikov pomalšie ako počas marca, z dlhodobého hľadiska však patrí k vyšším. Pri aprílovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 11,8 percenta dosiahla jadrová inflácia hodnotu 11,1 percenta a čistá inflácia hodnotu 10,2 percenta. Medzimesačne dosiahla jadrová inflácia hodnotu 1,7 percenta a čistá inflácia hodnotu 1,5 percenta.

18. máj 2022 12:57