Pracovník Volkswagenu pri montáži elektrického motora. FOTO: HN/Pavol FuntálSNÍMKA: Pavol FuntÁl
StoryEditor

Za marec požiadali zamestnávatelia o kurzarbeit za viac ako šesť miliónov eur

20.05.2022, 14:32
Autor:
TASRTASR

Ústredie práce eviduje za marec celkovo 239 žiadostí o podporu v čase skrátenej práce. Dôvody žiadania o podporu sa rôznia.

Za marec 2022 požiadali zamestnávatelia o podporu v čase skrátenej práce, takzvaný kurzarbeit, vo výške viac ako 6 miliónov eur, pre viac ako 24-tisíc pracovných miest. Informovala o tom Barbara Túrosová, vedúca tlačového a komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ústredie práce eviduje podľa nej za marec celkovo 239 žiadostí o podporu v čase skrátenej práce. Dôvody žiadania o podporu sa rôznia. "Dôsledky vojny na Ukrajine sa nedajú označiť za vyslovene dominantnú príčinu smerujúcu k obmedzeniu činnosti. Zamestnávatelia v žiadostiach o podporu v čase skrátenej práce uvádzajú aj iné negatívne vplyvy. Napríklad absenciu polovodičov vo výrobe či dokonca požiar. Problémy nastávajú pri dodávkach výrobný vstupov, pri prevádzke výrobnej technológie či výpadkoch v odbyte. Tu všade sme pripravení podať pomocnú ruku," vysvetlil generálny riaditeľ ÚPSVR Karol Zimmer.

Záchranou pracovných miest to nekončí

Záchranou pracovných miest sa podľa neho pozitívne pôsobenie opatrenia nekončí. "Pomáhame chrániť meno slovenského priemyslu. Významná časť podpory smeruje do automobilového priemyslu. Vďaka tomu zostáva v tejto oblasti zachované postavenie a reputácia Slovenska ako spoľahlivého dodávateľa a výrobcu v globálnom meradle," dodal Zimmer.

Viacero zamestnávateľov podľa Túrosovej podalo žiadosti o podporu v neúplnej podobe, prípadne s chybami, ktoré je potrebné pre finálne posúdenie žiadosti opraviť, čím sa predlžuje doba možného poskytnutia finančnej podpory.

Upozornila, že žiadosť o podporu v čase skrátenej práce v mene zamestnávateľa často podáva neoprávnená osoba. Dôležité je, aby formálnu žiadosť podával oprávnený zástupca zamestnávateľa.

Chybné žiadosti

Poznamenala, že v žiadostiach často chýba kompletná informácia o vonkajšom faktore ktorý spôsobil stav skrátenej práce. Vonkajší faktor je mimoriadna situácia, výnimočný stav alebo núdzový stav, mimoriadna okolnosť alebo okolnosti vyššej moci. Často podľa nej absentuje preukázanie zmluvného vzťahu s obchodným partnerom.

Poznamenala, že v žiadosti často chýba písomná dohoda so zamestnancami o požiadaní o podporu v čase skrátenej práce. K žiadosti treba priložiť písomnú dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancami, alebo ich zástupcami o tom, že zamestnávateľ požiada o poskytnutie podpory.

Dodala, že informácie o zamestnancoch bývajú nekompletné. Pre riadne posúdenie žiadosti je nevyhnutné dôsledne a správne vyplniť údaje o zamestnancoch, ktorých sa týka poskytnutie podpory. Často je podľa nej nesprávne vyplnený aj údaj "názov ekonomickej činnosti zamestnávateľa podľa štatistickej klasifikácie ekonomických činností".

01 - Modified: 2022-05-12 22:01:00 - Feat.: - Title: Úplný koniec platených aplikácií v Rusku. Nie je možné ich stiahnuť ani aktualizovať 02 - Modified: 2022-05-16 09:00:00 - Feat.: - Title: Čo je rodič ochotný urobiť pre dieťa? Mama založila vlastnú cirkev, aby podporila svojho trans syna 03 - Modified: 2022-05-03 18:27:57 - Feat.: - Title: Stáva sa krajina veľmocou cyklodopravy? 04 - Modified: 2022-06-08 06:00:00 - Feat.: - Title: Keď sa do života vkradne samota 05 - Modified: 2022-02-14 23:00:00 - Feat.: - Title: Avonu záleží na každej z nás
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. jún 2022 19:48