StoryEditor

Sulík chce mať vodíkové vlaky už o dva roky. Odborníci to vidia inak

20.05.2022, 18:02
  • Plány ministra hospodárstva s novým druhom pohonu na našich koľajniciach prišli do Nitry podporiť Francúzi. Vlak s ekologickým palivom, ktorý vyrobila firma Alstom, prešiel po našich tratiach ako prvý svojho druhu.
  • Do roku 2030 by sme mohli mať 12 kusov. Jazdiť majú spočiatku na hornú Nitru.
  • Skloňuje sa však 12 ďalších tratí, ktoré hrajú o nový druh pohonu. Modré vlaky však zatiaľ nemôžu jazdiť cez tunely.

Prostredie nitrianskej železničnej stanice sa od 19. storočia veľmi nezmenilo. V piatok tam však dorazila budúcnosť. Do krajského mesta prišla moderná dopravná technológia, ktorá v súčasnosti vozí ešte len pasažierov v Nemecku.

Modrá súprava, ktorá sa objavila na našich koľajniciach, je prvým typom vlaku na vodíkový pohon. U Nemcov ich jazdí už 40 a už teraz plánujú nasadiť ďalších 30.

Vlaky vyrába francúzska firma Alstom, ktorá už eviduje objednávky aj z Veľkej Británie či Holandska a siete momentálne rozhadzuje aj na Slovensku či v Česku.

Budúcnosť vo vodíku vidí aj náš minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa jeho slov by vlaky s takýmto pohonom mali pribudnúť na prvú slovenskú trať ešte počas tohto volebného obdobia. Konkrétne ide o neelektrifikovanú železnicu medzi Prievidzou, Nitrou a Novými Zámkami.

Sulíkove sny narážajú na realitu

Odborníci sú však k avizovanému termínu skôr skeptickí a ako reálny vidia horizont medzi rokmi 2025 a 2030.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.
23. jún 2022 06:43