Rafinéria Slovnaft v Bratislave. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Sulík: Slovnaft nebude odstavený. Rokujeme o financovaní úprav

16.06.2022, 23:07
Autor:
TASRTASR

Minister hospodárstva Richard Sulík pripustil, že pre vojnu na Ukrajine a politické následky je situácia extrémne neistá, treba sa preto pripraviť aj na úplne odstavenie ropovodu Družba.

Rafinéria Slovnaft nebude odstavená. Naopak, rokuje sa o financovaní potrebných úprav. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vo štvrtok počas rozpravy v Národnej rade k návrhu na jeho odvolanie z funkcie. Poznamenal, že to, čo premiér Eduard Heger (OĽANO) vyrokoval, vzniklo po vzájomnej konzultácii.

Sulík skonštatoval, že pre Slovensko sa v rámci šiesteho balíka sankcií voči Rusku podarilo získať trvalú výnimku na dovoz ruskej ropy potrubím a trvalú výnimku na vývoz petrochemických produktov.

Po prechodnej lehote osem, respektíve 18 mesiacov bude zakázaný vývoz ropných produktov, ako sú nafta, benzín a oleje. Podotkol, že slovenský trh je 70 percent kapacity Slovnaftu.

Prestavenie rafinérie bude podľa Sulíka stáť do 300 miliónov eur a bude kompletne trvať približne štyri roky. Zdôraznil, že experimentálna prevádzka bude možná už od februára budúceho roka.

Naplnené zásobníky

"Od februára budúceho roka bude Slovnaft pripravený na primiešavanie inej ropy ako ruskej," doplnil. Zároveň rokuje o dodávkach nafty a benzínu na Ukrajinu, kam by po skončení výnimky mohla ísť prebytočná produkcia Slovnaftu.

Zadal preto Transpetrolu vypracovanie analýzy o možnom použití a potrebných investíciách jednej z dvoch rúr ropovodu Družba na prerábku na produktovod.

Sulík pripustil, že pre vojnu na Ukrajine a politické následky je situácia extrémne neistá, treba sa preto pripraviť aj na úplne odstavenie ropovodu Družba. Zásobníky ropy a ropných produktov sú podľa neho naplnené na technické maximum, teda 97 percent kapacít. Spresnil, že strategické zásoby štátu plus pohotovostné zásoby Transpetrolu a Slovnaftu aktuálne dosahujú 126 dní.

Dodal, že Transpetrol by mal začať s obstarávaním nových nádrží na ropu a ropné produkty. "Dôvod je ten, že 43 % skladových kapacít pre strategické zásoby štátu sa nachádza na východe, v obci Budkovce, a v prípade úplného prerušenia dodávok ruskej ropy sú tieto nepoužiteľné," povedal.     

V oblasti cien benzínu a nafty na slovenských čerpacích staniciach by sa dalo podľa Sulíka robiť viac, keby bol riadne obsadený Protimonopolný úrad SR, ktorý momentálne riadi presluhujúci predseda.

"Po dohode na koaličnej rade prebehlo riadne výberové konanie, no vymenovanie vládou bezdôvodne blokuje Igor Matovič," vyhlásil.

Dohoda s elektrárňami

V súvislosti s plynom uviedol, že v blízkej dobe ide do medzirezortného pripomienkového konania zákon o povinnom skladovaní plynu. Ten má zabezpečiť potrebné množstvo plynu v zásobníkoch k prvému novembru, keď treba najväčšie zásoby. Zároveň poznamenal, že sú vybavené dodávky nórskeho plynu a skvapalneného plynu LNG.

Súčasne Sulík priblížil aj ceny plynu, ktoré SPP poskytne domácnostiam od januára 2023. V prípade uzavretia zmluvy na štyri roky podľa jeho slov porastie cena plynu pre domácnosti na budúci rok o 20 percent a infláciu. V prípade uzavretia zmluvy len na budúci rok sa podľa neho zvýši cena na jednu MWh plynu o 42 percent plus inflácia.

V súvislosti s cenou elektriny pripomenul dohodu so Slovenskými elektrárňami. "Táto dohoda je zatiaľ vo forme memoranda, ale finalizujeme zmluvu, ktorá bude podpísaná ešte tento mesiac. Text je takmer už finálny, nebolo to také jednoduché," povedal.

Parlament začal vo štvrtok popoludní rokovanie o návrhu na odvolanie ministra hospodárstva z funkcie. Žiadosť na zvolanie mimoriadnej schôdze podal opozičný Smer-SD.

Poslanci návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva odôvodnili pasivitou Sulíka pri predkladaní návrhov na zmiernenie vplyvov zdražovania energií a pohonných látok. Výsledkom nečinnosti ministra je podľa nich nekontrolovateľný nárast cien energií a pohonných látok s drastickými dosahmi na životnú úroveň.

01 - Modified: 2022-06-16 17:04:51 - Feat.: 1 - Title: Odvolávanie Sulíka: Minister totálne zlyhal, pri rope nedostatočne tlačil na premiéra, vyhlásil Fico v pléne 02 - Modified: 2022-06-16 16:43:12 - Feat.: 1 - Title: Slovensko by cez Družbu mohlo dodávať palivá na Ukrajinu. Zvažujeme prestavbu ropovodu, hovorí Sulík 03 - Modified: 2022-06-10 22:01:39 - Feat.: 0 - Title: Benzín nikdy nebol taký drahý. A experti tvrdia, že to nie je koniec 04 - Modified: 2022-06-17 10:45:37 - Feat.: 1 - Title: Rusko ohlásilo pre Slovensko krátenie dodávok plynu o polovicu. Hrozí, že sa úplne zastavia 05 - Modified: 2022-06-17 22:06:59 - Feat.: 1 - Title: Slovnaft za desať rokov na Slovensku prehĺbil svoju dominanciu. Ostatní hráči musia dobiehať náskok 06 - Modified: 2022-06-18 09:11:39 - Feat.: 1 - Title: Západ sa vyhýba ruskej rope. Dovoz čierneho zlata do Indie a Číny naopak rastie
01 - Modified: 2022-06-28 16:52:29 - Feat.: - Title: Heger nepovedal, či pre zachovanie štvorkoalície pristúpi k rekonštrukcii vlády 02 - Modified: 2022-06-28 16:34:08 - Feat.: - Title: Pellegrini: Koalícia pokračuje v divadle, chce sa udržať pri moci za každú cenu 03 - Modified: 2022-06-28 15:35:36 - Feat.: - Title: Sulík ostáva vo funkcii, opozícia ho neodvolala 04 - Modified: 2022-06-28 14:02:06 - Feat.: - Title: Šeliga: Ak bude konflikt medzi Matovičom a Sulíkom pokračovať, nechcem byť v koalícii. Najbližšie dni ukážu 05 - Modified: 2022-06-28 11:41:29 - Feat.: - Title: Sulík zvolá mimoriadnu republikovú radu. Bude sa zaoberať budúcnosťou SaS v koalícii
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. jún 2022 00:30