Highgate Law & Tax
StoryEditor

Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie

22.06.2022, 00:00

Od zakladania fondov doma odrádza mnohých legislatíva a politika

Rekordná inflácia a výkyvy na finančných trhoch v dôsledku pandémie či hroziacej energetickej krízy spôsobili fondový boom. Najmä ľudia kolo tridsiatky hľadajú spôsoby, ako zhodnotiť svoje peniaze a čoraz viac Slovákov sa zaujíma o zakladanie alternatívnych investičných fondov. Mnohí však váhajú, či chcú podnikať v tejto oblasti práve na Slovensku. Podľa interného prieskumu advokátskej kancelárie Highgate Law & Tax viac ako polovica zvažuje, že obíde Slovensko a fond si založí radšej v Česku, alebo v inej jurisdikcii. Mnohých totiž od takéhoto podnikateľského zámeru doma odrádza nielen súčasná politická kultúra, ale tiež v niektorých prípadoch menej výhodná daňová a právna regulácia fondov.

Mladí Slováci chcú zakladať fondy, politika ich však tlačí do zahraničia

Finančné trhy čelia v posledných rokoch silným výkyvom. Kým nástup koronakrízy spôsobil, že trhy padali, po prijatí záchranných balíčkov začali výnosy opäť rásť a teraz ich zasa valcuje vysoká inflácia. Čoraz viac Slovákov preto hľadá investičné príležitosti, aby svoje peniaze zhodnotili a začínajú zakladať alternatívne investičné fondy. Do ich portfólia patria napríklad nehnuteľnosti, cenné papiere, venture capital alebo kryptoaktíva. Avšak, nie všetci, ktorí majú záujem podnikať v tejto oblasti, chcú svoj biznis založiť a rozvíjať práve na Slovensku. Z interného prieskumu advokátskej kancelárie Highgate Law & Tax vyplynulo, že až takmer polovicu potenciálnych zakladateľov odrádza od zakladania fondu na Slovensku spôsob riadenia štátu, politická kultúra či napríklad vplyv vojny na Ukrajine: „Politická klíma v krajine, ale aj nestabilná geopolitická pozícia spoločenských elít má reálny vplyv na rozhodovanie investora. Predvídateľnosť toho, čo nás na Slovensku najbližšie mesiace a roky čaká z hľadiska ďalšieho smerovania krajiny, je pri rozhodovaní investorov veľmi významná. Na základe toho sa investor buď rozhodne v krajine investovať, hoci s rizikovou prirážkou, alebo vôbec neinvestuje,“ vysvetľuje advokát Peter Varga z Highgate Law & Tax. Z interného prieskumu kancelárie ďalej vyplynulo, že viac ako polovica záujemcov o fondový biznis by radšej vstúpila na český kapitálový trh. Dôvodom je okrem iného aj priaznivejšia legislatíva.

Príklad dobrej praxe z Česka

Hoci Slovensko sa postupne snaží pre oblasť fondového podnikania vytvárať lepšie podmienky, stále v tejto oblasti zaostávame za Českom, kde je trh výrazne rozvinutejší a ponúka investorom oveľa väčšiu flexibilitu. „Na Slovensku je najväčšou nástrahou slabá predvídateľnosť správania sa regulátora, nejasné účtovanie fondov a nedokonalé právne prostredie a legislatíva, upravujúca právne formy týchto spoločností. Ani v oblasti daní nekládlo Slovensko na reguláciu väčší dôraz. Naše daňové právo napríklad neobsahuje zvýhodňujúce daňové režimy pre malé fondy, skôr naopak – ich zdaňovanie prináša neraz množstvo komplikácií,“ hovorí advokát Peter Varga z Highgate Law & Tax. Aby Slováci nemuseli čeliť odlivu kapitálu a následne aj mozgov do zahraničia, mohli by si od západných susedov vziať viacero príkladov dobrej praxe. „Česká legislatíva umožňuje formy efektívnejšieho alebo nižšieho zdaňovania kapitálu. Taktiež aj daňové úrady sú v Česku viac predvídateľné v tom, ako budú posudzovať konkrétne transakcie. Podnikatelia sa na to môžu vopred dopytovať a úrady v Česku tieto konzultácie radi poskytujú,“ hovorí Marek Joch, právnik a člen predstavenstva českej investičnej spoločnosti Tiller funds.

Čo udrží slovenských investorov a zakladateľov fondov doma

Právnici z advokátskej kancelárie Highgate Law & Tax, ktorí sú zároveň členmi pracovných skupín ministerstva financií a ministerstva hospodárstva pre oblasť kolektívneho investovania a fondov, vidia aj ďalšie riešenia, ktoré by motivovali slovenských investorov podnikať doma: „Venture kapitálové fondy by určite ocenili flexibilnejšie zahrňovanie strát z dispozície s investičnými aktívami. Kryptofondy by radi nezdaňovali nepeňažné príjmy dosahované na obchodných platformách a fondový trh by povzbudilo aj širšie oslobodenie od dane z kapitálových ziskov. Aj zrušenie povinnosti každoročne preceňovať niektoré typy investícií výnosovou metódou s daňovým dopadom by ocenilo mnoho zakladateľov slovenského fondu,“ dodáva Peter Varga z advokátskej kancelárie Highgate Law & Tax. Na druhej strane je však veľmi pozitívne vnímané nezdaňovanie dividend na úrovni právnických osôb pri portfóliovom investovaní. Popri všetkých slabinách v našej regulácii je toho jeden z hlavných motívov, prečo sa niektorí zakladatelia fondov rozhodnú zostať na Slovensku.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. marec 2023 23:25