Chlieb s cenovkami na trhovisku. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Za zvyšovaním cien potravín stojí zdražovanie energií, uviedol agrorezort

24.06.2022, 12:27
Autor:
TASRTASR

Vďaka nasadeniu aktuálneho vedenia rezortu pôdohospodárstva sa podarilo prinavrátiť reputáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúry, konštatuje tiež agrorezort.

Zvyšujúce sa ceny potravín sú odrazom aj globálneho rastu cien energií, ktoré v súčasnosti najviac vplývajú na konečnú cenu všetkých výrobkov.

Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, v reakcii na Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov. Ten vyzýva vládu a poslancov parlamentu na prijatie opatrení na zamedzenie kolapsu pekárskeho odvetvia.

"Je podstatné uviesť, že voči agrosektoru sa od roku 1989 postupne prehĺbil investičný dlh, ktorý sa zo dňa na deň nedá dobehnúť. Situáciu v súčasnosti a podľa maximálnych možností ministerstva intenzívne rieši," priblížil agrorezort.

image

Spoločné nákupy či cenové stropy. Lídri EÚ diskutujú o energiách a nedostatku ruského plynu

Dotazník mimoriadnej pomoci

Ministerstvo poznamenalo, že do 10. júna mohli potravinári vypĺňať dotazník, na základe ktorého im ministerstvo poskytne mimoriadnu finančnú pomoc v aktuálnej situácii extrémneho zdražovania.

Na túto pomoc je vyčlenených osem miliónov eur, ktorú im po uzatvorení a vyhodnotení dotazníka zašle agrorezort do konca júla 2022. Dotazník podľa rezortu vyplnilo 440 subjektov.

"Na základe dát z tohto dotazníka mimoriadnej pomoci ministerstva plánuje v druhom polroku 2022 aktivovať schému štátnej pomoci z prostriedkov štátneho rozpočtu. Ide o mimoriadny dočasný rámec pre potravinárov a peniaze sa k nim dostanú najneskôr do konca roka 2022. Je to schéma, ktorú musí schváliť Európska komisia," informoval agrorezort.

"Čo sa týka pomoci so zabezpečením dostatku energie pre potravinársku výrobu, ministerstvo pripravilo 'Návrh na zabezpečenie dostatočného množstva energií a ich dodávok do potravinárskeho priemyslu', ktorý je po medzirezortnom pripomienkovom konaní a finalizujeme ho. Radi by sme pripomenuli aj aktuálne otvorené, respektíve vyhodnocované výzvy v súhrnnom objeme takmer 314 miliónov eur," doplnilo ministerstvo.

Reputácia platobnej agentúry

Z toho sa podľa rezortu už vyhodnocuje výzva pre potravinárov za 170 miliónov eur. "To považujeme za mimoriadny úspech vzhľadom na kauzu Dobytkár a následné problémy Pôdohospodárskej platobnej agentúry s akreditáciou po prevalení sa korupčných podvodov z čias minulej vládnej garnitúry v agrorezorte," dodalo ministerstvo.            

image

Ceny benzínu a nafty stúpli na nové maximum. Pohonné hmoty zdražujú od začiatku roka

      

"Vďaka nasadeniu aktuálneho vedenia rezortu pôdohospodárstva a PPA sa podarilo akreditáciu a tiež reputáciu PPA prinavrátiť. Žiadosti o vyplácanie boli pozastavené (v objeme asi 80 miliónov eur) a tie sa postupne od apríla opäť vyplácajú. Potravinári sa tak konečne dostanú aj k projektovým eurofondovým peniazom, o ktoré Slovensko takmer prišlo vďaka pôsobeniu predošlej garnitúry," uzavrelo ministerstvo pôdohospodárstva.

Pekári, cukrári a cestovinári vyzývajú vládu a poslancov Národnej rady SR na bezodkladné prijatie opatrení na zamedzenie kolapsu pekárskeho odvetvia. Uviedol to Milan Lapšanský, predseda predstavenstva SZPCC. Otvorenú výzvu vedeniu štátu schválili podľa neho členovia SZPCC na valnom zhromaždení 23. júna.

01 - Modified: 2022-06-24 09:26:14 - Feat.: 1 - Title: Spoločné nákupy či cenové stropy. Lídri EÚ diskutujú o energiách a nedostatku ruského plynu 02 - Modified: 2022-06-24 08:30:00 - Feat.: 1 - Title: Smer chce znížiť marže reťazcov. Tento návrh odporuje akejkoľvek ekonomickej definícii, hovoria obchodníci
01 - Modified: 2022-08-08 11:00:00 - Feat.: - Title: Nový zákon o rozdelení pozemkov prináša zmeny. Prečítajte si, aké novinky vás čakajú 02 - Modified: 2022-08-07 17:56:51 - Feat.: - Title: Lepšia než očakávaná letná sezóna pomôže Grékom zmierniť vplyv cien energií 03 - Modified: 2022-08-03 13:07:01 - Feat.: - Title: Cena elektriny na Slovensku láme rekordy, prekročila psychologickú hranicu 400 eur 04 - Modified: 2022-07-29 13:49:08 - Feat.: - Title: Agrorezort chce upraviť vzťahy medzi obchodnými reťazcami a dodávateľmi 05 - Modified: 2022-07-29 11:29:06 - Feat.: - Title: Inflácia v eurozóne pokračuje v prelamovaní rekordov. Je pod hranicou deviatich percent
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. august 2022 22:33