Rastislav Trnka. FOTO: Košický kraj
StoryEditor

Košický kraj víta príchod automobilky Volvo. Pomôže to rozvoju dopravy, tvrdí župan Trnka

01.07.2022, 15:23
Autor:
TASRTASR

Košický kraj sa v rámci spolupráce sa zaviazal voči investorovi, spoločnosti Valaliky Industrial Park a voči štátu zabezpečiť rozvoj dopravnej infraštruktúry aj verejnej dopravy.

Rozhodnutie automobilky Volvo o výstavbe závodu pri Košiciach privítal Košický samosprávny kraj. Zároveň informoval, že v rámci spolupráce sa zaviazal voči investorovi, spoločnosti Valaliky Industrial Park a voči štátu zabezpečiť rozvoj dopravnej infraštruktúry aj verejnej dopravy.

image

Piata automobilka na Slovensku je potvrdená: Volvo príde na východ

"Teší ma to o to viac, že v minulosti sa niekoľkokrát nepodarilo dotiahnuť veľkého investora na východ," uviedol predseda Košického kraja Rastislav Trnka k miliardovej investícii.

"Nový závod sa bude špecializovať na výrobu elektromobilov, čo výrazne pomôže k rozvoju zelenej mobility, k prechodu európskych krajín k elektrifikácii automobilizmu a v neposlednom rade k dosiahnutiu klimatickej neutrality. Zároveň bude podporovať zelenú prevádzku a ekologickú mobilitu," dodal.

V piatok Trnka podpísal investičnú zmluvu s 20 bodmi, ku ktorým sa samosprávny kraj zaväzuje, aby napomohol investícii, ktorá priamo vytvorí 3 300 nových pracovných miest vo Valalikoch a tisíce po celom východnom Slovensku.

"Konkrétne sme sa zaviazali napríklad zabezpečiť zavedenie nových liniek verejnej dopravy do strategického parku, zabezpečiť rozvoj a údržbu ciest II. a III. triedy zlepšením ich stavu a dopravného napojenia na cesty vyšších tried, zabezpečiť rozšírenie odstavných plôch pre nákladné vozidlá, poskytnúť investorom súčinnosť pri zriaďovaní a rozvoji obnoviteľných zdrojov energie s cieľom dosiahnuť ich klimaticky neutrálne zásobovanie energiou, ako aj poskytnúť spoluprácu na zvýšenie kapacity medzinárodného vzdelávania na našich stredných školách vrátane prípravy absolventov potrebných pre tieto nové pracovné miesta," oznámil Trnka.

Košický kraj sa tiež zaviazal poskytnúť súčinnosť pri vzniku cenovo dostupného nájomného bývania, podporovať zriadenie rezidenčnej výstavby v dochádzkovej vzdialenosti od strategického parku či dostupnosť zdravotnej starostlivosti v blízkosti Valalík.

01 - Modified: 2023-12-03 23:00:00 - Feat.: - Title: Pracujú na Višňovom a v hľadáčiku majú Volvo: veľké súťaže na dodávky do fabriky prídu čoskoro, vraví manažér 02 - Modified: 2023-12-01 09:02:00 - Feat.: - Title: Chýba rekordný počet autobusárov. Lákajú ich aj na päťtisícové náborové príspevky 03 - Modified: 2023-11-27 11:54:23 - Feat.: - Title: Košice prišli o svetové vývojové centrum. Namiesto výskumu budú na pozemku montážne linky pre Volvo 04 - Modified: 2023-11-17 10:38:06 - Feat.: - Title: Taraba chce pri posudzovaní výstavby Volvo postupovať bez zbytočných prieťahov 05 - Modified: 2023-11-16 11:01:13 - Feat.: - Title: Volvo má plán pre Slovensko. V Košiciach sa vydá cestou Tesly, získa veľkú výhodu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. december 2023 06:13