Výstavba úseku diaľnice D1 v úseku Hubová – Ivachnová pri Ružomberku. FOTO: TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Mešká a čelí aj sporu dvoch štátnych subjektov. Diaľnica na Liptove ide pred súd

07.07.2022, 00:00
  • Vzťah štátnych inštitúcií a kontrolórov z Úradu pre verejné obstarávanie je často vyhrotený.
  • Spúšťačom jedného z mnohých konfliktov bolo napríklad obstaranie diaľničného obchvatu Košíc, ktorý sa pre rozhodnutie úradníkov takmer musel súťažiť nanovo.
  • Niekoľko ďalších nezhôd z minulosti dnes riešia diaľničiari s úradom súdnou cestou. 

Začiatkom roka rozpútala vášne kauza „dvoch slov“ okolo obchvatu Košíc. Išlo o nález Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý mohol znamenať zastavenie vyše dvojročnej súťaže na obchvat metropoly východu. Nakoniec sa tak nestalo a kvôli investícii, ktorá mala význam aj pre príchod automobilky Volvo, sa vtedy navyše menil aj zákon. Ten z kompetencií kontrolného úradu ukrojil.

Konflikty medzi dvoma inštitúciami však neutíchajú a niektoré dokonca riešia až súdnou cestou. Krajský súd v Bratislave potvrdil, že eviduje tri konkrétne prípady. Samotný úrad hovorí o jednej žalobe z roku 2020 a dvoch z roku 2021. „Rovnako je vedené súdne konanie, keď úrad napadol neplatnosť zmluvy, ktorú Národná diaľničná spoločnosť uzavrela. Úrad poskytne bližšie informácie k daným súdnym konaniam po ich právoplatnom ukončení,“ povedala hovorkyňa úradu Jana Zvončeková.

image

Novinka na najstaršej slovenskej diaľnici. Zmeny sa dotknú úsekov mimo Bratislavy (mapa)

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. január 2026 09:50