V poslednom rozhovore pre iDnes.cz ste hovorili o tom, že na jeseň nás čaká smršť zdražovania. Prečo na jeseň, keď vysoké ceny pociťujú odberatelia už teraz?
Pretože napríklad pri pohľade na vývoj medziročnej inflácie Českej republiky je zrejmé, že sa toto číslo zvýši. To znamená, že ak sme teraz na úrovni okolo 17 percent, tak v mesiacoch alebo týždňoch na prelome leta a jesene môže byť cifra dokonca nad 20 percent. To znamená, že zdraženie z roka na rok bude ešte výraznejšie, než je to práve teraz. A je samozrejmé, že ľudia vždy pociťujú zdražovanie veľmi nepríjemne a registrujú silný pokles reálnej kúpnej sily. Situácia sa však ešte zhorší a to je práve to, čo som sa snažil povedať, že to najhoršie je bohužiaľ stále ešte pred nami. A to vôbec neberiem do úvahy krízový scenár, ktorý by nastal, ak by prišlo k trvalejšiemu výraznému zníženiu či dokonca k úplnému zastaveniu dodávok ruského plynu do Európskej únie. To je scenár, ktorý má podľa mňa stále pomerne nízku pravdepodobnosť, ale ak by nastal, tak inflácia v Českej republike, ale aj v celej Európskej únii bude ešte vyššia, než s čím počítame teraz.
Nastane na jeseň vrchol inflácie a potom by už mohla postupne klesať?
V prípade, že skutočne nepríde k nejakému zhoršeniu situácie, čo sa plynu týka, tak po vyvrcholení a kulminácii na prelome leta a jari už bude inflácia v medziročnom porovnaní klesať. To znamená, že z tých viac než 20 percent sa dostaneme na 18, postupne na 17 a bude to klesať ďalej, pričom v budúcom roku by sme sa mohli dostať do jednociferného pásma. To však neznamená, že sa budú zlacňovať tovary či služby. To len znamená, že zdražovanie bude prebiehať pomalším tempom, než na aké sme zvyknutí z posledných mesiacov. Takže návrat do cenovej polohy z čias pred vojnou či pred pandémiou sa už len tak ľahko konať nebude a veľmi pravdepodobne už nikdy nenastane.
Je tým najväčším vplyvom cena plynu, ktorá ťahá zdražovanie aj pri iných položkách?
Všeobecne energie hrajú, samozrejme, veľkú úlohu, ale netreba na ne hádzať celú vinu. Plyn určite ovplyvňuje cenu napríklad elektriny v celej Európskej únii, takže tu je celkom očividná závislosť a previazanosť, ale v Českej republike špecificky sa k tomu pridáva aj dlhodobo prehriaty trh práce. To znamená, že mzdy tu rástli už dokonca pred pandémiou výrazne rýchlejšie, než na území celej Únie a, samozrejme, inflačný tlak sa prejavuje práve aj cenovým rastom miezd. Čiže ak rastie cena práce, tak je to z hľadiska ekonomiky ako celku taktiež inflačný tlak, pretože firmy sa stretávajú nielen s rastom nákladov na energie alebo stavebné materiály, ale aj nákladov vo forme ľudskej práce. V prípade Česka sa k tomu teda pripája aj trh práce, aj trh s nehnuteľnos...
Zostáva vám 85% na dočítanie.