Ilustračná fotografia. FOTO: Archív ZDN
StoryEditor

Súkromné zdravotné poisťovne nesúhlasia, aby mali dlžníci nárok na plnú zdravotnú starostlivosť

05.08.2022, 14:15
Autor:
TASRTASR

"Myslíme si, že takýto krok je nespravodlivý a bude negatívne vnímaný poistencami, ktorí si svoje odvody riadne platia," reaguje Union.

Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union nesúhlasia s návrhom ministerstva zdravotníctva, podľa ktorého sa už dlžníkom na zdravotnom poistení nemá obmedzovať prístup k plánovanej zdravotnej starostlivosti. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa sa návrhom zaoberá a bližšie sa vyjadrí v rámci riadneho pripomienkového konania.

"V čase, keď čelíme nedostatku peňazí na platy lekárov a sestier, a poskytovateľov trápi inflácia, je toto opatrenie škodlivé. Navyše, dlžníkov motivuje neplatiť poistné a je to nemorálne voči tým, ktorí riadne platia zdravotné poistenie, keďže v porovnaní s dlžníkmi by boli v nevýhode," uviedla Dôvera.

Motivácia k platbe by chýbala

Podľa nej by malo byť cieľom motivovať ľudí platiť poistné. "Napríklad zadržaním vodičského oprávnenia pre dlh na zdravotnom poistení alebo zaviesť postihy pre konateľov spoločností s dlhom," priblížil PR špecialista poisťovne Matej Štepianský. V prípade, že je cieľom opatrenia riešiť problém určitej skupiny osôb, napríklad ľudí bez domova, na to sú podľa Dôvery vhodné celkom iné nástroje.

image

Zamestnávatelia kritizujú zámer minimálneho vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie

Union zdravotná poisťovňa podotkla, že práve obmedzenie zdravotnej starostlivosti je nástrojom, ako motivovať dlžníka k úhrade. "Myslíme si, že takýto krok je nespravodlivý a bude negatívne vnímaný poistencami, ktorí si svoje odvody riadne platia," reagovala.

Pri takejto zmene je podľa Unionu vysoko pravdepodobné, že sa zvýši počet ľudí, ktorí prestanú platiť odvody. "Už dnes predstavuje výpadok na poistnom vyše 750 miliónov eur, čo sú financie, ktoré chýbajú pri financovaní zdravotnej starostlivosti," doplnila hovorkyňa zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Možný je aj nemecký model

Dodala, že Union si vie predstaviť podmienky pre dlžníkov podľa "nemeckého modelu", podľa ktorého by mali dlžníci nárok na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ale aj na preventívne vyšetrenia a kompletnú zdravotnú starostlivosť týkajúcu sa tehotenstva a materstva. "Týmto spôsobom bude naďalej zabezpečená preventívna starostlivosť a zároveň budú mať ľudia motiváciu štandardne platiť zdravotné odvody," pokračovala hovorkyňa.

image

Rezort zdravotníctva chce určiť minimálny vymeriavací základ zamestnancom. Súkromné poisťovne zmenu vítajú

VšZP potvrdila, že sa navrhovaným dokumentom aktuálne zaoberá. "K novele zákona sa vyjadrí v rámci riadneho pripomienkového konania," uviedla manažérka oddelenia komunikácie štátnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová. Dodala, že poisťovňa k 20. júlu eviduje 138 946 dlžníkov.

"Fyzické osoby tvoria 121 289 dlžníkov z celkového počtu a z nich  77 571 osôb nemá nárok na plnú zdravotnú starostlivosť," spresnila.

image

Pred dovolenkou si treba zistiť, čo všetko poisťovňa prepláca. Nepríjemné prekvapenia už Slováci zažili

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky navrhuje v novele zákona o zdravotných poisťovniach poskytnúť dlžníkom plnú zdravotnú starostlivosť a obmedziť prístup len pri odkladnej starostlivosti.

Navrhuje tiež zrušenie reštrikcií pre ľudí, ktorí majú podlžnosť z minulosti, no v súčasnosti zdravotné odvody platia. Deklarovalo, že je otvorené o rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov diskutovať.

01 - Modified: 2022-08-05 11:42:10 - Feat.: 1 - Title: Plánované zmeny v prepoisťovaní pridávajú byrokraciu a sťažujú zmenu poisťovne, tvrdí Union 02 - Modified: 2022-08-02 10:05:02 - Feat.: 1 - Title: Rezort zdravotníctva chce určiť minimálny vymeriavací základ zamestnancom. Súkromné poisťovne zmenu vítajú 03 - Modified: 2022-08-02 09:33:37 - Feat.: 0 - Title: Chaos v predpisovaní liekov pokračuje: Niektorí pacienti sa nevedia dostať k svojim liekom
01 - Modified: 2022-09-27 10:00:00 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva chce zrušiť obmedzenia zdravotnej starostlivosti pre všetkých dlžníkov 02 - Modified: 2022-09-26 07:53:02 - Feat.: - Title: Komentár: Poskytovatelia majú obmedzené prostriedky obrany pred výsledkami kontroly zdravotnej poisťovne 03 - Modified: 2022-09-22 16:21:33 - Feat.: - Title: Nad preplácaním nových onkoliekov visí otáznik. Toto je dôvod 04 - Modified: 2022-09-18 08:30:00 - Feat.: - Title: Proti chrípke sa vlani zaočkovalo takmer 260-tisíc ľudí, uvádzajú poisťovne 05 - Modified: 2022-09-15 07:00:00 - Feat.: - Title: Ako riešil doteraz Úrad pre dohľad podvodné prihlášky do poisťovní?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. september 2022 15:36