Ovečky na paši v Turčeku v okese Turčianske Teplice  FOTO: TASR/Ján Krošlák 
StoryEditor

V mnohých regiónoch Slovenska prestávajú už chovatelia pre sucho pásť ovce

07.08.2022, 12:44
Autor:
TASRTASR

Malému množstvu spadnutých zrážok zodpovedá aj stav porastov tráv. Chovatelia sú nútení zvieratá ustajniť a prikrmovať ako v zime. Aj zásob je však nedostatok.

Ovce chovatelia prestávajú už v mnohých regiónoch Slovenska pre sucho pásť a kŕmia ich ustajnené, ako by bola zima. Pre hroziaci nedostatok krmiva uvažujú niektorí chovatelia aj o znižovaní počtu chovaných oviec.

Uviedol to predseda predstavenstva Zväzu chovateľov oviec a kôz Igor Nemčok.  

Nízky úhrn zrážok 

"Tohtoročné sucho je veľmi výdatné. Pravidelne si meriam zrážky u nás v Slovenskej Ľupči. Ak som od tohtoročného mája do júla nameral 49 milimetrov zrážok, vlani (v rovnakom období) to bolo 326 milimetrov. To je teda v tomto roku sedemkrát menej zrážok ako vlani," priblížil.

Malému množstvu spadnutých zrážok podľa neho zodpovedá aj stav porastov tráv. "Veľa chovateľov hlási, či z Gemera, z Novohradu, z Muráňa, Tatier, Liptova, z Oravy, teda z oblastí, ktoré sú veľmi dobre zásobené vodou, že prestávajú pásť ovce," spresnil.

image

Upozornil, že chýba každému asi 30 percent objemového krmiva (sena a senáže). "Ovce sa musia chovať tak, ako keby sa kŕmili v zime. Aj to málo krmiva, ktoré sme vyrobili na zimu, už míňame v tomto letnom období. To sa ešte nepamätám, mám už takmer 66 rokov, ale také sucho som ešte nezažil," podčiarkol predseda predstavenstva. 

"Takže toto je najväčší problém. Uvidíme, ako to ďalej dopadne, lebo ceny krmív pri úrode obilia takej ako niekde bola, medziročne aj o 25 percent nižšia, budú vysoké. Nárast kŕmnych zmesí je tiež vysoký, až 70-percentný v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšieho roku," doplnil.

Nedostatok hlási aj kukurica 

Na kŕmenie je podľa neho k dispozícii ešte kukurica, kto ju má.

"Aj kukurice sú však tento rok úbohé. Sú nevyrovnané, zaschnuté, riedke. Minulý týždeň všetka zver, jelene či diviaky, čo nemajú potravu v horách, sa začala presúvať do porastov kukurice. Napríklad u mňa to predstavuje mínus trištvrte hektára kukurice denne," upozornil.  

 Nemčok dodal, že pre hroziaci nedostatok krmiva, respektíve pre jeho stúpajúcu cenu, uvažujú niektorí chovatelia aj o znižovaní počtu chovaných oviec na zimu. Nie je to podľa neho potešujúce, pretože v poslednom čase sa stavy oviec na Slovensku podarilo mierne zvýšiť.

01 - Modified: 2022-07-09 14:00:00 - Feat.: 0 - Title: V rámci šetrenia nakúpila zoo lacnejšie ryby. Tučniaky nad nimi ohrnuli zobákmi a odmietajú ich jesť 02 - Modified: 2022-08-05 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Bez včiel sa náš život skončí. Ako zastavíme ich vymieranie? 03 - Modified: 2022-08-03 15:44:20 - Feat.: 1 - Title: Ohrozená lodná doprava aj poľnohospodárstvo. Holandsko vyhlásilo celoštátny nedostatok vody 04 - Modified: 2022-08-02 12:23:57 - Feat.: 1 - Title: Meteorológovia zhodnotili minulý mesiac. Júl bol mimoriadne teplý, v niektorých regiónoch až rekordne
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. marec 2023 00:18