Penta Real Estate rozbieha medzinárodnú, architektonicko-urbanistickú súťaž, cieľom ktorej je nájsť budúce riešenie a podobu zástavby územia pri južnom brehu Dunaja. FOTO: Penta Real Estate
StoryEditor

Penta štartuje súťaž pre výstavbu pri južnom brehu Dunaja

15.08.2022, 10:53
Autor:
TASRTASR

Súťaž má byť dvojkolová. Prvé kolo má byť koncipované ako otvorené predkvalifikačné kolo, z ktorého do druhého kola postúpia na základe hodnotenia odbornej poroty tri návrhy.

Developer Penta Real Estate rozbieha medzinárodnú, architektonicko-urbanistickú súťaž pre plánovanú zástavbu pri južnom brehu Dunaja medzi Starým mostom, Mostom Apollo a Prístavným mostom v Bratislave.

Ide o územie s rozlohou 85-tisíc štvorcových metrov. Výsledky súťaže majú byť známe 28. februára 2023.

"Som presvedčený, že projekt s pracovným názvom Southbank Bratislava tak, ako je zadefinovaný, nielen svojou polohou, ale aj rozsahom, má silný potenciál stať sa plnohodnotnou súčasťou a doplnkom centra Bratislavy," konštatuje Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko.

Cieľom súťaže je priniesť do predmetného územia rezidenčnú, ale aj komerčnú zástavbu, verejné priestory i zeleň. Projekt počíta aj s kompletnou občianskou vybavenosťou, s dôrazom na životné prostredie.

Riešené územie sa nedotýka inundačných území, ani chráneného areálu Soví les, ktorého ochrana má byť jednou z priorít súťaže.

Súťaž má byť dvojkolová. Prvé kolo má byť koncipované ako otvorené predkvalifikačné kolo, z ktorého do druhého kola postúpia na základe hodnotenia odbornej poroty tri návrhy. Do druhého kola však priamo postupujú aj tri vyzvané architektonické ateliéry.

Ide o architektonické štúdiá Zaha Hadid Architects, Office for Metropolitan Architecture (OMA) a Bjarke Ingels Group (BIG).

Developer Penta Real Estate kúpil začiatkom roka v Bratislave pozemky na južnom brehu Dunaja. Predávajúcim bol developer HB Reavis.

Súčasťou obchodu boli pozemky v lokalite medzi Starým mostom, Mostom Apollo a Prístavným mostom. Územie vníma ako dôležité pre rozvoj hlavného mesta s ambíciou vytvoriť protipól k biznisovému centru a vznikajúcemu downtownu na druhom brehu Dunaja. Premena tohto priestoru je plánovaná desaťročia.

01 - Modified: 2022-08-20 22:08:13 - Feat.: - Title: Aké črty bude mať nová veľká štvrť Petržalky. Toto majú jej možní architekti za sebou (fotogaléria) 02 - Modified: 2022-07-18 06:26:36 - Feat.: - Title: Kontrola odhalila trhliny v zvaroch, ikonický Most SNP je vo veľmi zlom stave 03 - Modified: 2022-06-08 14:16:44 - Feat.: - Title: Penta predala päť nemocníc spoločnosti Agel, pracuje v nich 700 ľudí 04 - Modified: 2022-04-08 15:09:03 - Feat.: - Title: Bratislava sa dohodla s Pentou. Predĺženie Saratovskej sa hýbe vpred 05 - Modified: 2022-03-31 13:56:24 - Feat.: - Title: Penta kúpila pozemky na južnom brehu Dunaja, chystá nový projekt
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. september 2022 01:24