Európska únia prvýkrát začlenila kryptoaktíva, emitentov a poskytovateľov služieb kryptoaktív do regulačného rámca. Jej cieľom má byť ochrana spotrebiteľov. Po novom tak budú poskytovatelia služieb napríklad niesť zodpovednosť v prípade, že o kryptoaktíva investorov prídu. Ako to vnímate?
Prichádza regulácia MiCA, ktorá stanovuje rámec pre poskytovateľov týchto služieb. Ale nie je pravda, že sa tým iba zakladá nejaká právna zodpovednosť poskytovateľov. Samozrejme, pokiaľ niekto poskytuje aj v súčasnosti úschovné služby pre klientov, má úplne logicky aj dnes právnu zodpovednosť za aktíva. Čiže pokiaľ ich stratí, klienti sa môžu domáhať odškodnenia.
Nie je okolo toho to množstvo zabezpečovacích nástrojov a to je to, čo MiCA prináša nové. Zásady opatrného podnikania budú vynucované od začiatku, čiže nebude možné, aby niekto len tak halabala podnikal a tváril sa, že poskytuje služby úschovy pre klientov, a pritom si to robil „na kolene“. To je tá hlavná výhoda, že firmy, ktoré budú mať licenciu na túto činnosť, budú musieť preukázať, že majú kapitálové, technické a personálne vybavenie a že postupujú v zmysle štandardných postupov.
Ako to zmení trh s kryptomenami v Európe?
Veľa drobných firiem, ktoré sa pohybujú na škále od povedzme nedbanlivého podnikania až po naozaj neseriózne a až podvodné praktiky, by malo vymiznúť. Tak ako dnes nie je možné tváriť sa, že mám banku, pretože založiť banku nie je jednoduché, bude pomerne ťažké tváriť sa, že niekto poskytuje služby úschovne, ak na to nemá vybavenie.
Čo presne si máme v prípade kryptomien predstaviť pod úschovnými službami?
To, že by ste niekomu držali kľúčik k jeho kryptoaktívam ako súčasť svojej podnikateľskej činnosti. To znamená, že ak chce niekto kúpiť kryptoaktíva a nechce sa mu zaoberať sa bezpečnou úschovou, ktorú by si mohol do nejakej miery robiť aj sám. Ak by ste chceli poskytovať tieto služby, v dnešných časoch vám stačí vybaviť si na to živnosť a robiť opatrenia proti pr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.