Odstavenie výroby v hlinikárni Slovalco môže mesto Žiar nad Hronom ovplyvniť aj po finančnej stránke. Pre hromadné prepúšťanie môže prísť o časť podielových daní, v prípade úplného konca podniku aj o daň z priemyselných stavieb. Pre TASR to uviedli zástupcovia samosprávy.
"Slovalco je jedným z kľúčových zamestnávateľov v priemyselnom parku. V prípade, že by sa výroba už nikdy neobnovila, bude to mať na mesto veľmi negatívny dosah," povedal pre TASR vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.
Výpadky daní
Ako dodal, samospráva by v prípade úplného konca podniku mohla prísť ročne o 600-isíc eur, ktoré hlinikáreň mestu platí ako daň z priemyselných stavieb. Ďalší výpadok v mestskej kase môže spôsobiť hromadné prepúšťanie a následné zníženie podielových daní.
Baláž tiež skonštatoval, že Slovalco je dlhodobým strategickým partnerom pre žiarsku samosprávu i celý región a finančne sa podieľa na spolufinancovaní významných projektov.
"Za tie roky sú to milióny eur, ktoré vynaložilo na rozvoj mesta a jeho okolia. Najväčšou dotáciou bolo 500-tisíc eur na rekonštrukciu plavárne, ktorá aktuálne finišuje," vysvetlil Baláž s tým, že podnik v minulosti financoval aj prvú etapu rekonštrukcie zimného štadióna.
Definitívna stopka
"Sme mimoriadne sklamaní a smutní z toho, že v Žiari nad Hronom po 70 rokoch výroba hliníka končí a na úrade práce môžu skončiť stovky ľudí," uviedol pre TASR viceprimátor mesta a predseda petičného výboru iniciatívy Pomôžme Slovalcu Ladislav Kukolík.
Ako dodal, za tri mesiace pod petíciu vyzbierali približne 8-tisíc podpisov. Petičné hárky chcú vláde odovzdať počas protestu, ktorý iniciatíva plánuje v stredu 24. augusta organizovať pred Úradom vlády v Bratislave.
Hlinikáreň Slovalco oznámila definitívne zastavenie výroby primárneho hliníka v stredu 17. augusta, pece plánuje odstaviť do konca septembra. Rozhodnutie je reakciou na vysoké ceny elektriny a nedostatočné kompenzácie zo strany štátu určené pre energeticky náročný priemysel, dotknúť sa má približne 300 zamestnancov.