Pri pohľade na burzu s energiami zažívajú obchodníci v posledných mesiacoch nemilé prekvapenia. Elektrina sa pred troma dňami vyšplhala na tisíceurovú hranicu za megawatthodinu, teda medziročne na 12-násobok.
Zdražovanie sa začalo ešte počas pandémie a pokračuje cez tohtoročné leto. Top dôvodom je vojna na Ukrajine, ku ktorej sa pridružilo, že suchá znížili produkciu vodných elektrární.
Preto Európska únia pripravuje intervencie. A reakcia trhov bola okamžitá. Komodita prudko klesla o 26 percent. Produkt je však stále 9-násobne drahší ako vlani.
Aby domácnosti boli uchránené od cenového šoku, prišla vláda ešte v úvode roka s pomyselným dáždnikom. Ten má názov memorandum so Slovenskými elektrárňami. Pre domácnosti sa má vyčleniť 6,1 terawatthodiny elektriny za tohtoročnú cenu.
„Implementačná zmluva je hotová, nateraz bola podpísaná dohoda o jej podmienkach,“ povedal nedávno pre HN štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.
Zmluvu teraz musí posúdiť Európska komisia. Galek zároveň priznal, že posudzovanie je časovo náročné a môže trvať až do novembra. Preto má rezort aj záložné riešenie. To však tiež čelí problémom.
Reakcia Slovenských elektrární
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.
Zostáva vám 78% na dočítanie.