StoryEditor

Na Slovensku sa ako v prvej krajine Únie zavádza európsky dôchodok, Krajniak hovorí o štvrtom pilieri

20.09.2022, 16:44
Autor:
TASRTASR

Ide o dobrovoľné sporenie, ktoré si budú môcť sporitelia presunúť do inej krajiny pri zmene bydliska v rámci Európskej únie a pokračovať v sporení s rovnakým produktom alebo budú môcť zmeniť poskytovateľa.

Slovensko je prvou krajinou Európskej únie, ktorej občania majú možnosť získať celoeurópsky dôchodkový produkt PEPP. Informovali o tom v utorok minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) a finančná spoločnosť Finax.

Európsky dôchodok má prispieť k väčšej konkurencii dobrovoľného dôchodkového sporenia na Slovensku aj v Európe. Má nižšie poplatky, je prenositeľný a viaže sa naň európska legislatíva s malými národnými obmenami. Prvou spoločnosťou v Európe, ktorá získala licenciu na poskytovanie európskeho dôchodkového produktu, je slovenská spoločnosť Finax.

image

O koľko presne stúpnu dôchodky od budúceho roka? Prinášame vám prehľad súm, pôjde o desiatky eur

S návrhom vytvoriť sporenie na dôchodok, do ktorého môžu ľudia prispievať nehľadiac na to, kde pracujú, prišla EÚ pred desiatimi rokmi. PEPP vychádza z nariadenia Európskeho parlamentu z roku 2019, ktoré je vykonateľné od marca tohto roku. Potrebnú legislatívu, týkajúcu sa celoeurópskeho dôchodkového produktu, prijalo Slovensko začiatkom tohto roka.

Príspevky budú odpočítateľné zo základu dane 

Celoeurópsky dôchodkový produkt je určený pre všetkých obyvateľov Európskej únie a nie je viazaný na pracovný pomer. Jeho cieľom je zabezpečiť sporiteľovi príjem v starobe popri štátnom dôchodku a národných doplnkových pilieroch.

"Na Slovensku máme už prvý, druhý a tretí pilier a som veľmi rád, že dnes vlastne môžeme predstaviť spoločne niečo, čo sa dá nazvať ako štvrtý pilier a štvrtú možnosť, ako si človek môže sporiť na dôchodok," uviedol minister práce.

Ide o dobrovoľné sporenie, ktoré si budú môcť sporitelia presunúť do inej krajiny pri zmene bydliska v rámci Európskej únie a pokračovať v sporení s rovnakým produktom alebo budú môcť zmeniť poskytovateľa. Tento charakter ho robí zaujímavým pre nadnárodné firmy, mladých ľudí a mobilných pracovníkov v Únii.

Sporiteľ si na európsky dôchodok prispieva sám alebo mu naň môže prispievať aj zamestnávateľ. Príspevky sporiteľa budú na Slovensku odpočítateľné zo základu dane do výšky 180 eur ročne.

image

Novinky v penziách: Po novom vám vypočítajú menší základ dôchodku

Nebude závislý od politických rozhodnutí

Poskytovateľmi PEPP môžu byť banky, úverové inštitúcie, poisťovne, obchodníci s cennými papiermi, zamestnanecké dôchodkové spoločnosti, investičné spoločnosti, správcovské spoločnosti alebo správcovia alternatívnych fondov.

Aby dostali povolenie poskytovať celoeurópsky dôchodok, musia na základe matematických modelov preukázať rizikovosť a potenciálne zhodnotenie úspor klienta, čo tento produkt robí transparentnejším. PEPP bude pod stálym dohľadom národných orgánov a Európskeho orgánu pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov EIOPA. Zmeny sa budú uplatňovať rovnako v celej Európe a produkt sa má vyhnúť národným lokalizáciám a politickým vplyvom.

"Celoeurópsky dôchodok tak nebude závislý od politických rozhodnutí jednotlivých vlád a sporiteľ v každom momente vie, čo môže očakávať na dôchodku," vysvetľuje odborník na investície a dôchodky Ján Šebo.

01 - Modified: 2024-02-25 23:00:00 - Feat.: - Title: Vláda v najhoršom čase zmenila jeden penzijný pilier a ide ďalší. Trhy teraz nafukujú Slovákom zmarené zisky 02 - Modified: 2024-02-23 12:18:45 - Feat.: - Title: Z druhého piliera pôjde pre dôchodcov menej eur. Ktorých sporiteľov sa zmeny dotknú najviac? 03 - Modified: 2024-02-16 11:53:43 - Feat.: - Title: Kto si sadne za volanty autobusov? Pre predčasné dôchodky odchádzajú skúsení ľudia 04 - Modified: 2024-02-08 14:08:37 - Feat.: - Title: Ako si prilepšia dôchodcovia či študenti? Tieto príjmy vás ochránia od zvedavých otázok daňových úradov 05 - Modified: 2024-01-29 14:30:00 - Feat.: - Title: Zmeny vo výplatnej fáze druhého piliera v roku 2026. O čo presne ide?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. február 2024 05:51