Ceny energií sú „šialené“, hodnotia odborníci momentálnu situáciu na trhoch. Európske štáty sa preto snažia pomôcť svojim obyvateľom, aby nezažívali enormný nárast faktúr. Slovensko už na začiatku roka podpísalo memorandum so Slovenskými elektrárňami, ktoré vyčlenilo domácnostiam 6,12 terawatthodiny suroviny.
Na ďalší schválený balík opatrení sa čakalo. Minulý piatok prešla novela z dielne Karla Hirmana prvým čítaním. Tento utorok rozhodli poslanci v druhom čítaní a novú legislatívu schválili. Hoci sa firmám a domácnostiam môže uľaviť, nie všetci sú z toho nadšení.
Ešte v úvode týždňa sa ozvali Slovenské elektrárne, ktoré podľa ich tvrdení vážne ohrozuje a uvítali by ešte diskusiu. „Pre Slovensko by bolo najracionálnejšie tento zákon pozastaviť a viesť o ňom diskusiu. Vzhľadom na to, v akej fáze sa to nachádza, neverím, že by to bolo reálne,“ upozornil ich generálny riaditeľ Branislav Strýček.
Šeliga: Je to atómový kufrík
Odpoveď na sťažnosť energetického podniku prišla od nového ministra hospodárstva Karla Hirmana. „Áno, tento zákon zasahuje do obchodných zmlúv spoločností, lebo umožňuje zabezpečiť komodity pre krajinu. Slovenské elektrárne za posledné dni nestrácali čas a zaplavili diskusiu tvrdeniami, ktoré nezodpovedajú realite,“ uviedol Hirman.
Podľa jeho slov stav v spoločnosti je však zložitý, nutne potrebujú finančnú výpomoc a je otázne, odkiaľ príde. V parlamente Hirman dodal, že tento zákon navyše obhajuje elementárne práva občanov Slovenskej republiky.
Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský povedal, že sa nachádzame v náročnej situácii, ktorá vyžaduje urgentné riešenie. „Zákon je dobre vyriešený a nie je dôvod, aby sme odkladali schvaľovanie,“ varuje.
Pozmeňujúce návrhy
Šéf hospodárstva priblížil, že pozmeňujúce návrhy, ktoré prišli, boli konštruktívne a vecné. Návrhy prišli od Slovenských elektrární, Nafty alebo Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. „Energetické firmy mali dostatok času, aby si zákon preštudovali a reagovali, a ony reagovali.“
Pozmeňujúci návrh podal aj Juraj Šeliga. Ten hovorí, že ak vláda siahne na núdzový stav, môže trvať 180 dní a potom musí prísť vláda do parlamentu, ak bude chcieť tento stav predĺžiť.
HN sa pozreli na hlavné body schválených dokumentov a prinášajú odpovede na najdôležitejšie otázky, ktoré si kladú domácnosti.
Zostáva vám 64% na dočítanie.