Krátko po tom, čo ste nastúpili na post ministra hospodárstva sa zhoršilo počasie a časť ľudí začala už veľmi skoro, v septembri kúriť. Nepovažujete to za zlé znamenie toho, čo vás čaká?
Zatiaľ nám počasie skutočne nehrá do karát, naozaj sa muselo začať v niektorých oblastiach kúriť. No uvidíme, čo bude ďalej. To sa ukáže na konci vykurovacej sezóny, niekedy v marci. Potom zhodnotíme, aká bola zima.
Z dát Eurostatu vyplýva, že rok 2021 bol z pohľadu potreby vykurovať na Slovensku jeden z najnáročnejších. Chystáte sa na ministerstve na takýto scenár alebo skôr na teplotne priemerný rok?
Asi sledujete aj moje vyhlásenia, či legislatívne kroky. Z nich vyplýva, že štát sa pripravuje na krajné scenáre. Ak budeme pripravení na krajné scenáre, budeme vedieť predpovedať vývoj, tak zimu zvládneme.
Predstavuje krajný scenár to, že sa spustia regulačné stupne a príde k obmedzovaniu dodávok plynu?
Presne ako v januári 2009, keď sa muselo na niekoľko dní pristúpiť k regulácií dodávok pre najväčších priemyselných odberateľov, aby sa energetická sústava udržala v chode. Ešte z detstva si pamätám takzvané uhoľné prázdniny, keď komunistický štát zostal zaskočený extrémnou arktickou vlnou, ktorá dorazila na prelome rokov. Aj vtedy štát musel prijať opatrenia na to, aby energetika zostala v chode. V tejto situácii, čo máme, sa k tomu ale pripája najmä cenový faktor.
Zostáva vám 94% na dočítanie.