Prevádzka vysokých pecí v U.S.Steel Košice. FOTO: TASR/František Iván
StoryEditor

Brusel schválil Slovensku dve dotačné schémy, ide o vyše miliardy eur pre priemysel

10.10.2022, 13:05
Autor:
ČTKČTK

Úniová exekutíva posudzovala nástroj v objeme 357,4 milióna eur čerpajúci z fondu na zmiernenie dopadov koronavírusovej krízy a ďalšie 750-miliónové opatrenia financované z modernizačného fondu EÚ.

Európska komisia schválila dva slovenské programy podpory firiem, ktorých cieľom je znížiť uhlíkové emisie a posilniť energetickú účinnosť v odvetviach vrátane oceliarstva či spracovávania ropy. Dotačné schémy majú dohromady rozpočet cez 1,1 miliardy eur a sú financované z úniových fondov. Podľa dnešného vyhlásenia komisie sú potrebné a majú "obmedzený" vplyv na hospodársku súťaž a obchod v Európskej únii.

Úniová exekutíva posudzovala nástroj v objeme 357,4 milióna eur čerpajúci z fondu na zmiernenie dopadov koronavírusovej krízy a ďalšie 750-miliónové opatrenia slovenskej vlády financované z modernizačného fondu EÚ.

Dvojica programov má pomôcť znížiť emisie a zavádzať opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti v podnikoch, na ktoré sa vzťahuje systém obchodovania s emisnými kvótami ETS. Táto kategória zahŕňa energeticky náročné priemyselné zariadenia ako rafinérie, oceliarne alebo chemické závody.

"Tieto schémy sú potrebné a vhodné na podporu projektov spojených s dekarbonizáciou a energetickou efektivitou v sektoroch pokrytých ETS," uviedla Európska komisia.

Úniová exekutíva podotýka, že Slovensko chce dotácie vyplácať na základe súťaží, v ktorých budú firmy hodnotené podľa pomeru požadovaných prostriedkov k množstvu odvrátených emisií a podľa výšky príspevku k celkovému emisnému cieľu. To podľa EK obmedzí akékoľvek negatívne dopady na hospodársku súťaž a zabezpečí, že podpora podnikov bude čo najnižšia.

"Tieto schémy v objeme 1,1 miliardy eur pomôžu slovenskému priemyslu dekarbonizovať jeho výrobné procesy a dosiahnuť vyššiu energetickú efektivitu," komentovala rozhodnutie podpredsedníčka komisie Margrethe Vestagerová.

"Opatrenia tiež pomôžu Slovensku znížiť jeho závislosť na importovaných fosílnych palivách,... a zároveň zaistia, že akékoľvek potenciálne pokrivenia súťaže zostanú minimálne," dodala.

01 - Modified: 2023-03-30 12:05:38 - Feat.: - Title: Postoj Číny k ruskej invázii významne ovplyvní európsko-čínske vzťahy, tvrdí Leyenová 02 - Modified: 2023-03-30 18:37:31 - Feat.: - Title: Expert na železnice: Dúfam, že zodpovednosť neponesie majster, ktorý nemá ani na rukavice pre svojich ľudí 03 - Modified: 2023-03-30 22:00:00 - Feat.: - Title: Nezabudnite požiadať školskú jedáleň o dotáciu na stravu. Budete musieť platiť za vaše dieťa? 04 - Modified: 2023-03-29 15:12:22 - Feat.: - Title: Oberie Brusel koncom spaľovákov Slovákov o prácu? Dopadneme zle, no len ak neurobíme nič 05 - Modified: 2023-03-29 12:28:07 - Feat.: - Title: Rakúske podniky získavajú stále menej nových objednávok
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
31. marec 2023 10:42