Krátko pred naším stretnutím zasadalo predstavenstvo spoločnosti. Boli na programe aj zásadné rozhodnutia o smerovaní spoločnosti?
Týchto zasadnutí máme 12 do roka a program je štandardný. Pravidelne sme na nich riešili stratégiu, ale tá sa dnes nedá odhadnúť. Osemdesiat percent našich variabilných nákladov tvorí zemný plyn. Ak sa ceny líšia o sto a viac percent v rámci zopár hodín, či dokonca minút, tak akú môžete mať stratégiu?
Schvaľovali ste v rámci stretnutia aj investície?
To robíme štandardne. Ide o obnovovacie investície, raz za čas rozvojová investícia. Neschvaľovali sme však nič zásadné.
Posledné oficiálne oznámené investície do výstavby atmosférického zásobníka čpavku a zvýšenia ekologizácie výroby za zhruba 40 miliónov eur mali problémy. V akom sú aktuálne stave?
Pokračujú, ale v značne spomalenom tempe. Nastala situácia, keď sa naši dodávatelia po zdražovaní materiálov, logistiky a tak ďalej nedokážu vojsť do ceny. To vedie k množstvu rokovaní, na ktorých riešime to, či budeme čakať a podpíšeme dodatky na predĺženie termínu realizácie, alebo podpíšeme prípadné predĺženie a aj prípadné zvýšenie ceny kontraktu.
O koľko bude vyššia cena v prípade týchto investícií?
Dosiaľ sme podpísali dodatok, ktorý hovorí o zvýšení o 1,8 milióna eur. To však pravdepodobne nie je konečné číslo.
Len nedávno sa na enviroportáli objavil aj zámer na investíciu do zelenej energie v podobe fotovoltiky a veterného parku za zhruba sto miliónov eur. Jedna vec sú projekty, druhá ich uskutočnenie. Kedy môžeme očakávať štart výstavby?
Na Slovensku je extrémne zdĺhavý a komplikovaný proces získania potrebných povolení cez povoľovacie orgány, ktorým musí každý podobný projekt prejsť. My sme nepovedali, že túto investíciu budeme okamžite a za každú cenu realizovať. Ale rozhodli sme sa mať všetky potrebné podklady k dispozícii, ak by sme sa pre tento krok rozhodli.
Zostáva vám 87% na dočítanie.