StoryEditor

Zamestnávatelia ostro kritizujú zámer OĽANO na osobitné zdanenie vybraných podnikov

02.12.2022, 09:49
Autor:
TASRTASR

Najväčšie zamestnávateľské organizácie navyše zdôrazňujú, že na Slovensku už mesiace opakovane dochádza k obchádzaniu riadneho legislatívneho procesu a zneužívaniu postavenia koaličných poslancov.

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov, Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení, Asociácii priemyselných zväzov a združení, ako aj v Americkej obchodnej komore na Slovensku, ostro kritizujú zámer koaličných poslancov z hnutia OĽANO na osobitné zdanenie vybraných podnikov.

Upozornili, že návrh je výrazne diskriminačný a v súvislosti s energetickou krízou môže byť pre mnohé podniky aj likvidačný.

Najväčšie zamestnávateľské organizácie navyše zdôrazňujú, že na Slovensku už mesiace opakovane dochádza k obchádzaniu riadneho legislatívneho procesu a zneužívaniu postavenia koaličných poslancov. Žiadajú o okamžité stiahnutie návrhu zákona z rokovania parlamentu.

Štát podľa zamestnávateľov opäť hľadá čo najjednoduchšie spôsoby, ako naplniť štátnu pokladnicu v čase krízy. Návrh na zvýšenie osobitného odvodu z podnikania pre vybrané ziskové podniky z dielne OĽANO prešiel opäť ´v tichosti´ v Národnej rade až do druhého čítania. Právna úprava počíta s dramatickým navýšením špeciálnej dane pre všetky tzv. regulované subjekty, ktorých ročný zisk prekročí hodnotu troch miliónov eur.

"Napriek tomu, že zákon počíta so zvýšením odvodu ´len´ pre vybrané firmy, v skutočnosti negatívne ovplyvní celé podnikateľské prostredie – pre mnohé podniky môže byť doslova likvidačný. Jeho priamym dôsledkom bude zastavenie investícií v krajine a ďalšie zvyšovanie cien vybraných služieb v časoch už tak extrémnej inflačnej krízy, na ktoré doplatia predovšetkým slovenské domácnosti," konštatujú zamestnávatelia v spoločnom stanovisku.

čelový regulačný zásah do podnikateľského prostredia podľa zamestnávateľských organizácií vysiela negatívny signál smerom k investorom a môže ich odradiť od investícií finančného, personálneho či technologického kapitálu na Slovensku.

Napriek tomu, že štát na osobitnom odvode plánuje v budúcom roku "vyzbierať" asi 117 miliónov eur, táto suma je len teoretická a ignoruje skutočnosť, že tieto zdroje budú následne v ekonomike chýbať.

"O to menší objem finančných prostriedkov následne od firiem vyberie na daniach z príjmov a o to menší objem financií bude vyplatený na mzdy zamestnancov či zákazky ďalších podnikateľov. Nie je pritom jasné, či a aký zisk podniky v tomto a budúcom roku dosiahnu, a teda, aký negatívny dopad to bude mať na budúce investície na Slovensku," dodali zamestnávateľské zväzy.

01 - Modified: 2023-03-02 14:30:00 - Feat.: - Title: Zdravotné a sociálne odvody. Čo všetko o nich potrebujete vedieť? 02 - Modified: 2023-03-01 14:57:06 - Feat.: - Title: Zmenili sa odvody. Aké povinnosti majú zamestnanci či živnostníci? 03 - Modified: 2023-02-17 11:12:28 - Feat.: - Title: Hlasovanie o zmenách v bankovom odvode odložili poslanci až na marec 04 - Modified: 2023-02-16 16:43:20 - Feat.: - Title: Bankový odvod spôsobil v parlamente chaos. Zhodu nemajú Obyčajní ľudia ani Sme rodina 05 - Modified: 2023-02-14 18:30:00 - Feat.: - Title: Návrat odvodu ročne oberie banky o 80 miliónov eur. Poškodí to ľudí, firmy aj štát
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. marec 2023 00:28